Już 18 października 2023 r. w Warszawie rusza 8. Ukraina! Festiwal Filmowy. Poznajcie program festiwalu.

18 października 2023 r. rozpocznie się 8. Ukraina! Festiwal Filmowy w Warszawie. Festiwal, poświęcony ukraińskiej kinematografii, potrwa od 18 do 24 października i odbywać się będzie w Kinotece, kinie Amondo oraz Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy. Dodatkowo, festiwal odbędzie się w innych miastach Polski, takich jak Wrocław, Kraków, Poznań, Opole, Gdańsk, Gliwice, Grodzisk Mazowiecki, Płock, Gorzów Wielkopolski i Lublin, a także będzie dostępny online na platformie vod.warszawa.pl od 27 października do 12 listopada 2023 roku.

8. Ukraina! Festiwal Filmowy
PROGRAM Ukraina! Festiwal Filmowy

Festiwal, będący jedynym festiwalem filmów ukraińskich w Polsce, ma na celu promowanie kultury filmowej Ukrainy i ukraińskich twórców. W programie festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad
60 produkcji, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a także nagradzane na festiwalach dzieła filmowe z ostatnich lat. Kino ukraińskie zyskuje coraz większą popularność na międzynarodowych festiwali oraz u krytyków filmowych i widzów. Program festiwalu został podzielony na kilka sekcji, w tym:
1. OBLICZA UKRAINY – Konkurs główny filmów fabularnych i dokumentalnych.
2. RETROSPEKTYWY: KINO NIEPODLEGŁOŚCI – Wybór najciekawszych filmów, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich 30 lat.
3. WIELKI GŁÓD – Filmy przypominające tragedię „Hołodomoru” w Ukrainie w latach 1932-33.
4. ANDRZEJ WAJDA PO UKRAIŃSKU – Wybrane filmy Andrzeja Wajdy z ukraińskimi napisami.
5. KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY – Wybór 23 filmów spośród 200 zgłoszonych do selekcji.
6. ZWYCIĘSKIE FILMY 7. U!FF – filmy nagrodzone przez jury i publiczność podczas 7 edycji festiwalu w 2022 roku.
7. Uff DLA DZIECI – Pokaz filmu „MAVKA. PIEŚŃ Z LASU” w dwóch wersjach: po ukraińsku i z polskim dubbingiem oraz warsztaty wycinanki i poranek dla małych dzieci, połączony z animacjami.
Jury festiwalu po raz pierwszy przyzna nagrody dla najlepszego filmu fabularnego i dokumentalnego. Nowością będzie również sekcja „U!FF DOSTĘPNA”, w której 2 filmy („Do you love me?” i „Wschodni Front”) zostaną przygotowana z audiodeskrypcją i napisami i pętlą indukcyjną dla osób niesłyszących, aby festiwal stał się bardziej dostępny dla wszystkich widzów.

W programie festiwalu znajdą się premiery filmowe, w tym:

Film otwarcia festiwalu: „SMAK WOLNOŚCI” reż. Alexandr Berezan – komedia kulinarna opowiadająca
o marzeniach młodej kucharki.
Film zamknięcia festiwalu: „LA PALISIADA” reż. Philip Sotnychenko – opowieść w stylu neo-noir o dwóch przyjaciołach badających morderstwo.
Oraz polska premiera filmu: DOVBUSH. TAJEMNICA CZARNYCH GÓR” reż. Oles Sanin – epopeja historyczna, która przenosi widzów do XVIII wieku w malownicze Karpaty, gdzie legenda huculskiego atamana, Aleksandra Dobosza, wciąż budzi powstańcze i rewolucyjne emocje.
„DO YOU LOVE ME?” reż. Tonya Noyabrova – historia siedemnastoletniej dziewczyny marzącej o karierze aktorskiej.
„KAMIEŃ. PAPIER. GRANAT” reż. Iryna Tsilyk – opowieść o dzieciństwie w postsowieckich realiach.
„LUKSEMBURG LUKSEMBURG” reż. Antonio Lukich – podróż dwóch braci w poszukiwaniu ojca.
„1 DZIEŃ W UKRAINIE” reż. Volodymyr Tykhyy – film osadzony w dniu 14 marca 2022 roku, ukazujący skutki wojny.
„W UKRAINIE” reż. Tomasz Wolski, Piotr Pawlus – analiza skutków wojny na Ukrainie.
„ŻYWI” reż. Sergey Bukovsky – dokument o tragedii Wielkiego Głodu w Ukrainie.
„WSCHODNI FRONT” reż. Vitaliy Manskiy, Yevhen Titarenko – relacja z rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Ponadto, festiwal pokaże wiele innych filmów, takich jak „WALERIA WYCHODZI ZA MĄŻ” „ŻELAZNE MOTYLE”, „KRÓLOWIE RAPU”, „MYRNYJ-21″, „OJCIEC”, „JA, NINA”, „SKĄD DOKĄD” „NIE ZNIKNIEMY”, które eksplorują różnorodne tematy i aspekty życia na Ukrainie.
Podczas festiwalu będzie również ogłoszony plebiscyt publiczności, w którym będzie można wybrać najlepszy film festiwalu.

GOŚCIE Ukraina! Festiwal Filmowy

Po projekcji filmów odbędą się spotkania z twórcami. Festiwal odwiedzi około 40 gości z Ukrainy i Polski. Wśród zaproszonych twórców i twórczyń filmowych znaleźli się między innymi:
Irma Vitovska, wybitna aktorka znana z takich filmów jak: Moje Myśli Są Ciche, Smak Wolności, Królowie Rapu, Brama, Koza Nostra. Mama nadchodzi
Antonio Lukich, reżyser młodego pokolenia, którego debiut pełnometrażowy Moje Myśli Są Ciche znalazł się na liście stu najlepszych filmów ukraińskich wszechczasów stworzonej przez Centrum Dowżenki
Tonya Noyabrova, reżyserka znana polskiej publiczności z filmu Bohater Naszych Czasów, jej drugi film Do You Love Me? otrzymał nagrodę w Konkursie Głównym 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera.
Sergey Bukovsky, uznany ukraiński dokumentalista, autor ponad 50 filmów, laureat Nagrody Szewczenki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE Ukraina! Festiwal Filmowy

Podczas festiwalu odbędą się spotkania z twórcami, debaty, wystawy i warsztaty, oraz spektakle i koncert, które umożliwią publiczności lepsze poznanie ukraińskiej kultury.

W ramach debat odbędą się: spotkanie z dziennikarzami i twórcami filmowymi działającymi na Ukrainie
w warunkach wojennych, debata o sytuacji kobiet w ukraińskiej branży filmowej, panel wokół literatury polsko-ukraińskiej, spotkanie dotyczące postrzegania rzeczywistości wojennej przez dzieci, a także debata Centrum Lemkina i Instytutu Pileckiego o świadectwach historycznych, jako treści pracy dokumentalistów.

Kolejnym wydarzeniem festiwalu będzie wykład performatywny „CYBER ELF”, w reżyserii i wykonaniu Magdy Szpecht, którego tematem jest walka z rosyjskimi trollami, fake-newsami i dezinformacją
w internecie. Ponadto, podczas festiwalu odbędzie się monodram pt. „INSEKT” oraz koncert ukraińskiego zespołu SKRIABIN, którego lider KUŹMA tragicznie zginął 9 lat temu.

Wystawy będą prezentować prace polskiego artysty Sebastiana Płocharskiego, ukazujące sytuację mieszkańców Donbasu oraz fotografie Serhija Mykhalchuka (operatora działającego w Siłach Zbrojnych Ukrainy od pierwszych dni inwazji) oraz Konstantina i Vlady Liberovyh – wojskowych fotografów dokumentalnych.

Podczas festiwalu odbędą się również warsztaty, w tym warsztaty mistrzowskie z uznanymi twórcami ukraińskimi takimi jak Vladimir Gromov i Serhii Bukowskyi, oraz warsztaty tworzenia ukraińskich wycinanek. W ofercie dla najmłodszych widzów znalazł się poranek integracyjny z zabawami z animatorami i pokazem bajek.

Ukraina! Festiwal Filmowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które promują ukraińskie kino i twórców. Wydarzenie ma znaczącą rolę w promowaniu współpracy kulturalnej między Polską
a Ukrainą.

Bilety i karnety na festiwal są już dostępne, a szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu oraz na stronach Kinoteki PKiN i Amondo.

Więcej informacji:
Oficjalna strona festiwalu: www.ukrainaff.pl
Kinoteka PKiN: www.kinoteka.pl
Amondo: www.amondo.pl
Facebook: https://www.facebook.com/pg/ukrainaff/
Instagram: https://www.instagram.com/ukrainaff/