Jakie zabawki dla niemowlaka warto wybrać?

Zakup zabawek dla niemowlaka może być nie lada wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Ogromny ich wybór, a także konieczność wzięcia pod uwagę wielu czynników, takich jak wiek dziecka, poziom rozwoju malucha, bezpieczeństwo i wiele innych, sprawiają, że nie jest to łatwe zadanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla niemowląt.

zabawki dla niemowlaka

Pierwsze zabawki dla niemowlaka

W pierwszych dwóch tygodniach życia noworodek może przesypiać nawet 16 do 20 godzin na dobę. Później czas aktywności maluszka stopniowo się wydłuża – właśnie ten czas jest najlepszy, aby proponować dziecku pierwsze zabawki. Specjaliści podkreślają, by wybierać wówczas przedmioty dostarczające 2, maksymalnie 3 bodźców (na jeżdżące, grające i świecące zabawki przyjdzie czas nieco później). W pierwszych 12 miesiącach warto postawić na zabawki, które stymulują zmysł wzroku, dotyku i słuchu. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na to, aby były one bezpieczne (atestowane) i dostosowane do wieku dziecka.

Przykładem idealnej pierwszej zabawki dla niemowląt może być książeczka kontrastowa składająca się zazwyczaj z kilku biało-czarnych obrazków (niektóre z nich mogą dodatkowo zawierać elementy czerwone). Ponieważ noworodek jest w stanie dostrzec wyłącznie takie barwy, będzie w stanie skupić na nich wzrok przez kilkadziesiąt sekund. Dlaczego jest ważne, aby „bawić się” z maluchem w ten sposób? Ponieważ w trakcie wpatrywania się w książeczkę w mózgu malucha powstają nowe połączenia nerwowe, a zatem znakomicie wspomaga ona jego rozwój.

W przypadku nieco starszych dzieci, w wieku 3-6 miesięcy, najlepszymi zabawkami będą: grzechotki, gryzaki, maty edukacyjne, karuzele/pozytywki oraz miękkie zabawki sensoryczne (kostki, piłki, książeczki). Maluchy w tym wieku są coraz ciekawsze świata, a wymienione przedmioty doskonale stymulują wszystkie zmysły bobasa, nie powodując jednocześnie przebodźcowania.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt w wieku 6-12 miesięcy

Po 6. miesiącu życia niemowlak coraz intensywniej eksploruje otaczający je świat, m.in. zaczyna siadać, pełzać, potem raczkować. Potrzebuje więc nieco innego rodzaju zabawek niż na przykład dwumiesięczniak. Co wybrać dla dziecka w tym wieku?
Zabawki do raczkowania – zachęcają do pierwszych prób samodzielnego przemieszczania się,
sortery – uczą rozpoznawania podstawowych kształtów i kolorów oraz rozwijają motorykę małą,
kostki aktywizujące (edukacyjne) – te wielofunkcyjne zabawki dla niemowląt rozwijają koordynację oko-ręka, uczą umiejętności koncentracji i skupienia uwagi, ćwiczą też precyzyjne ruchy rączek i palców,
zjeżdżalnie/tory dla kulek czy pojazdów – rozwijają zdolność myślenia przyczynowo-skutkowego (dziecko uczy się na przykład, że samochodzik umieszczony na zjeżdżalni, spada),
przebijanki – ćwiczą zręczność i zdolność logicznego myślenia,
piramidy edukacyjne – to najpopularniejsze zabawki edukacyjne dla niemowląt, wspierają one rozwój motoryczny poprzez zabawę, pozwalają na naukę kolorów czy segregowania przedmiotów od największego do najmniejszego i odwrotnie,
pierwsze klocki – mogą być drewniane lub gumowe; zabawa nimi świetnie rozwija kreatywność i zręczność, a wspólne budowanie z rodzicami, uczy współdziałania.

Jak czyścić zabawki dla niemowląt?

Zabawki niemowlęce często spadają na podłogę, zostają pobrudzone jedzeniem, a do tego osiada na nich kurz. A ponieważ maluszki wkładają do buzi wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich rączek, dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać zabawki w czystości i regularnie je myć – w ten sposób możemy skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków.

Część z nich można prać w pralce, dotyczy to na przykład pluszaków czy piłek i klocków wykonanych z tkaniny (trzeba wówczas użyć łagodnego detergentu i nie stosować płynów zmiękczających). Zabawki zrobione z tworzyw sztucznych należy natomiast czyścić ręcznie, najlepiej używając specjalnych płynów przeznaczonych do mycia i dezynfekcji zabawek. Gumowe, silikonowe zabawki dla niemowląt warto z kolei myć pod bieżącą wodą, a te, w przypadku których istnieje taka możliwość – wyparzać (dotyczy to zwłaszcza gryzaków).