Jakie masz plany na kolejne zakupy i jakiś prezent dla samej siebie? Z pewnością wybierzesz coś, w czym będziesz chciała czuć się po prostu dobrze. A czy wiesz, które tkaniny zapewnią najlepsze samopoczucie Twojej skórze i całej planecie? Zanim zrobisz przegląd swojej garderoby przed najbliższą wycieczką do galerii handlowej, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie materiały są dobre dla Ciebie i całej biosfery.
Dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na materiały, z których tworzone są ubrania?
Warto wiedzieć, że materiały dzielimy na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Do pierwszej kategorii zaliczamy tworzywa pochodzenia roślinnego (np. len i bawełna) oraz zwierzęcego (np. wełna dziewicza, wełna kaszmirowa i jedwab). Materiały sztuczne powstają w wyniku procesów laboratoryjnych, ale przy wykorzystaniu surowców naturalnych (np. wiskoza i modal). Ostatnim typem są materiały, do produkcji których używa się substancji niewystępujących w przyrodzie. Przykładem jest popularny poliester.
Rodzaj tkaniny warunkuje komfort jej użytkowania i to właśnie z tego powodu najczęściej sprawdzamy skład materiału przed zakupem. Jednak nasze codzienne wybory mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia innych ludzi, przyszłość planety i zdrowie członków rodziny. W jaki sposób? W grę wchodzi co najmniej 5 czynników:
Rodzaje materiałów a zdrowie skóry
Ludzka skóra nieustannie paruje. Potocznie mówimy, że oddycha. W związku z tym, dobrze czuje się otoczona przewiewnym materiałem. Najlepsze tkaniny dla naszej skóry to także takie, które jej nie podrażniają i zapobiegają przegrzaniu. Wybierając ubrania, które będą miały bezpośredni kontakt z ciałem, postaw na naturalne materiały.
Najlepsze materiały dla alergików
Osoby ze skłonnością do alergii także powinny wybierać przede wszystkim naturalne tkaniny i dzianiny. Zwiewny len czy łagodny jedwab wykazują właściwości hipoalergiczne. Co więcej, ze względu na przepuszczalność powietrza, chronią przed gromadzeniem się nadmiaru wilgoci i występowaniem objawów alergii na roztocza i grzyby.
Rodzaje tkanin i ich trwałość
Pamiętaj, że tkaniny syntetyczne są trwalsze od naturalnych tylko z pozoru. W praktyce bardzo łatwo ulegają odkształceniom i można je zniszczyć, m.in. prasując w wyższej temperaturze, na co odporna jest np. bawełna.
Etyka a dobre materiały ubrań
Dobrze być świadomym, w jaki sposób pozyskiwane są surowce i przetwarzane tkaniny do produkcji naszych spodni, sukienek i bluzek. Na szczęście, coraz więcej marek stawia na transparentność i dowodzi, że ich ubrania powstają w zgodzie ze standardami etycznymi na każdym etapie produkcji.
Najlepsze tkaniny są przyjazne środowisku
Materiały przyjazne środowisku to te, które szybko ulegają rozkładowi, a ich produkcja nie szkodzi faunie i florze. Analizując treść metek swoich ubrań, zwróć też uwagę na samą markę i poznaj jej eko-filozofię.
Jakie materiały są najbardziej ekologiczne?
Produkcja każdego elementu odzieży wymaga nakładów m.in. energii elektrycznej i wody. Jeśli chcesz zminimalizować wpływ swoich decyzji zakupowych na środowisko, wybieraj ubrania wykonane z włókien naturalnych lub sztucznych. Które konkretnie? Już podpowiadamy.
Przyjazna dla środowiska i dla nas bawełna
Naturalna bawełna zapewnia ciału miękkie otulenie i pozwala swobodnie oddychać. W bluzce z bawełny nie grozi Ci przegrzanie w upalny dzień. Jej włókna są łagodne dla wrażliwej skóry niemowląt i odpowiednie dla alergików.
Od tradycyjnej bawełny lepsza jest tylko bawełna organiczna, czyli wyhodowana bez wspomagania chemią i pestycydami, do tego pielęgnowana i zbierana ręcznie. Do farbowania ubrań z bawełny organicznej wykorzystuje się naturalne barwniki, a bogata w związki organiczne gleba pomaga zredukować konieczność sztucznego nawadniania.
Właściwości bawełny możesz poczuć na własnej skórze, wybierając np. szorty dzianinowe z bawełną organiczną albo białą bawełnianą koszulę.
Jedwab
Jedwab powstaje z kokonów jedwabników, a do jego produkcji nie używa się żadnych niebezpiecznych związków chemicznych. Im mniejszy stopień jego obróbki, tym lepsza jakość materiału i delikatność dla skóry.
Najbardziej etyczny sposób pozyskiwania jedwabiu określa się jako peace silk lub vegetarian silk. Polega on na pozwoleniu larwom jedwabnika na swobodne opuszczenie kokonu przed rozpoczęciem obróbki. Przyjazne środowisku jest także korzystanie z tzw. dzikiego jedwabiu, który powstaje dzięki owadom żyjącym w naturalnych warunkach.
Znany ze swojej gładkości jedwab jest najbardziej rozpoznawalnym materiałem na eleganckie apaszki, ale równie świetnie sprawdza się jako tworzywo, z którego wykonuje się np. subtelne jedwabne topy.
Len
W starożytności len pełnił rolę materiału, z którego wytwarzano m.in. płótna czy szaty. Już wtedy doceniano jego wytrzymałość, która jest nawet trzykrotnie większa niż w przypadku bawełny. Pozyskiwanie surowca nie wymaga dużego zużycia wody oraz przyczynia się do użyźniania gleby i jej rekultywacji. Ponadto, kupując produkty wykonane z lnu z polskich upraw, wspierasz lokalny przemysł i pomagasz ograniczać emisję CO2.
Włókna lniane mają właściwości antybakteryjne i bez problemu przepuszczają powietrze. To dlatego w ciepłe dni widujesz na ulicach ludzi ubranych w letnie lniane spodnie lub przewiewne białe sukienki, czy wyposażonych w lniane czapki z daszkiem.
Wiskoza
Wiskoza należy do materiałów sztucznych, produkowanych z pulpy drzewnej. Tkaniny z wiskozy są rozciągliwe, z kolei dzianiny nieco mniej elastyczne, ale równie gładkie, przewiewne i miękkie w dotyku. Mówimy o nich lejące.
Ten rodzaj materiału potrafi świetnie imitować jedwab czy len, dlatego tak chętnie nosimy wiskozowe sukienki szmizjerki czy szerokie spodnie z wiskozy.
Jakich materiałów unikać?
Najbezpieczniej jest zrezygnować przede wszystkim z materiałów, których pochodzenia i producenta nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Nasza skóra z pewnością odwdzięczy się pięknem i zdrowiem, jeśli damy jej choć częściowo odpocząć od poliestru i poliamidu. Te rodzaje materiału, pochodzące choćby z recyklingu, mogą stanowić np. domieszkę w celu zapewnienia ubraniu odporności na gniecenie się.
Ubrania z najlepszych, ekologicznych materiałów – gdzie kupić?
Jeśli planujesz swoje następne zakupy i nie wiesz, której marce możesz zaufać, sprawdź ofertę Patrizia Aryton. W salonach stacjonarnych i sklepie patrizia.aryton.pl znajdziesz kolekcje wykonane z najwyższej jakości materiałów ekologicznych. Bezpieczeństwo i jakość ubrań jest potwierdzona certyfikatami BCI (Better Cotton Initiative) i Oeko-Tex Standard 100. Materiały pochodzą od dostawców wyróżnionych znakiem STeP by Oeko-Tex. Chcesz poznać bliżej markę i tkaniny, z których powstają ubrania? Odwiedź słownik tkanin Patrizia Aryton!