Jak wybrać cyfrowy aparat fotograficzny? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Uchwyć każdą bezcenną chwilę. Opowiedz o swoim świecie. Twórz zapierające dech w piersiach kadry. Pytanie tylko, jaki aparat cyfrowy będzie do tego najlepszy? Na jakie parametry aparatów fotograficznych zwracać uwagę, aby taki sprzęt odpowiadał Twoim potrzebom? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w tym artykule.

cyfrowy aparat fotograficznyTypy aparatów fotograficznych – który dla kogo

Obecnie na rynku dominują głównie trzy typy aparatów fotograficznych – kompakty, lustrzanki i bezlusterkowce. Poniżej znajdziesz informacje, czym różnią się od siebie.

  • Aparaty kompaktowe – są to modele posiadające zintegrowany obiektyw, którego nie można wymieniać. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala na obniżenie ich ceny i zdecydowane zmniejszenie gabarytów (obiektyw chowa się często w obudowie po wyłączeniu sprzętu).
  • Lustrzanki cyfrowe – są to aparaty z wymienną optyką, wyposażone w mechanizm z lustrem, co pozwala na stosowanie w nich optycznego wizjera. Niegdyś dominowały na rynku, dziś stają się produktem niszowym. Jednakże wciąż wielu użytkowników docenia je właśnie za ww. optyczny wizjer, który pozwala spojrzeć na świat bezpośrednio przez obiektyw.
  • Bezlusterkowce – kolejny typ aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami. Konstrukcje tego typu pozbawione są lustra i mają mniejsze gabaryty, a także cechują się bardziej zaawansowanymi systemami ustawiania ostrości. Sprawdzają się także dużo lepiej podczas filmowania. Dlatego właśnie obecnie zdominowały rynek.

Cechy aparatów fotograficzych – na co zwracać uwagę

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kompakt, bezlusterkowca czy lustrzankę, ważne, aby aparat fotograficzny posiadał odpowiednie parametry. Co to oznacza?

Matryca

Najważniejszym elementem każdego aparatu jest matryca. Istotne w niej jest tak naprawdę nie to, ile ma pikseli (MP), ale jak duże ma rozmiary. Teoretycznie im większa, tym lepiej, stąd profesjonaliści wykorzystują matryce pełnoklatkowe. Oczywiście jeśli jesteś amatorem i potrzebujesz sprzętu jedynie na wakacje, to wystarczy Ci matryca 1-calowa. Świetną alternatywą jest sensor Micro 4/3, który posiadają aparaty cyfrowe Olympusa, OM-System i Panasonica.

Stabilizacja obrazu

Jeśli chcesz fotografować w każdych warunkach, konieczne jest, aby Twój aparat redukował drgania, mogące pojawiać się podczas fotografowania przy mniejszej ilości światła. Ta funkcja jest także ważna w trakcie filmowania, gdyż umożliwia wykonywanie płynnych ujęć bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów. Jeśli wybierasz bezlusterkowca lub lustrzankę, to stabilizacja obrazu może być obecna w obiektywie, jednakże wciąż warto zadbać o redukcję drgań w aparacie, gdyż zwiększa to skuteczność tej funkcji.

cyfrowy aparat fotograficzny

Zakres ISO

Czułość ISO w cyfrowym aparacie fotograficznym odpowiada w skrócie za to, jak aparat rejestruje obrazy przy małej ilości światła. Im wyższa, tym większa czułość sensora (funkcję tę można regulować), a więc możliwe jest skrócenie czasu naświetlania czy fotografowanie lub filmowanie nawet po zmroku.

Obiektyw

Tak, najważniejszym elementem każdego aparatu jest obiektyw (i fotograf). W przypadku kompaktowych aparatów cyfrowych należy na niego zwracać uwagę już podczas ich zakupu, gdyż obiektyw jest na stałe złączony z korpusem. Dla lustrzanek i bezlusterkowców warto zapoznać się z ofertą kompatybilnych modeli obiektywów. Dobry obiektyw to taki, który jest jasny (f/2.8, f/2.0), zapewnia ostre obrazy i oferuje stabilizację obrazu.