Jak wybierać eko kosmetyki? Porady dla początkujących.

Bardzo wiele osób decyduje się na świadomą pielęgnację, wybierając produkty z naturalnym i ekologicznym składem. Na przestrzeni lat powstało mnóstwo świetnych polskich manufaktur, które tworzą organiczne kosmetyki. Wybór jest na tyle duży, że zastanawiasz się, jak stwierdzić czy to ten idealny? Oto kilka porad.

eko kosmetyki
Czytaj składy

Na każdym preparacie czy kremie zawsze znajdziemy krótki lub długi opis składników w nim zawartych. Ekologiczne kosmetyki nie powinny w swoim składzie zawierać:
• sylikonów,
• ftalanów,
• parafiny,
• parabenów,
• SLS/SLES.

Są to silne chemiczne substancje, które mogą podrażniać skórę i z pewnością nie mają pochodzenia naturalnego. Sprawne czytanie etykiet może na początku nie być proste, ale z czasem będzie to bardziej intuicyjne.

Ważnym punktem, który pomoże usprawnić rozszyfrowywanie składów jest INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingridients. Określa on kolejność podawania substancji zawartych w kosmetykach na ich etykiecie według ich procentowego udziału w całości produktu. Warto pamiętać, że w przypadku składników, które stanowią mniej niż 1% zasada ta nie obowiązuje.

Kosmetyki naturalne a eko

Należy rozróżniać te dwa pojęcia, gdyż nie zawsze możemy ich utożsamiać. Naturalne kosmetyki to produkty wytwarzane w znacznym stopniu z surowców naturalnych. Aby otrzymały takowe miano, muszą w swoim składzie zawierać przynajmniej 5% certyfikowanych substancji organicznych, z których 50% jest pochodzenia roślinnego. Ponadto jedyne procesy, jakie mogą zachodzić w trakcie produkcji to procesy fizyczne, czyli np. ekstrakcja lub liofilizacja.

W przypadku kosmetyków ekologicznych stawia się wyższe wymagania. Minimum 10% muszą stanowić certyfikowane substancje organiczne, w tym 95% to między innymi wyciągi z roślin. Dodatkowo muszą one pochodzić z kontrolowanych plantacji o 3-letnim okresie surowego nadzoru przed rozpoczęciem uprawy. Dzięki tej wiedzy możemy świadomie wybierać produkty o naturalnym składzie.

Certyfikaty

Jednym z równie istotnych wyznaczników pomagających w wyborze eko kosmetyków są certyfikaty. Na produktach często znaleźć możemy loga organizacji, które poświadczają autentyczność ekologicznej postawy producenta. Razem tworzą one standardy COSMOS dzielące się na pięć różnych kategorii branych pod uwagę w trakcie weryfikacji producenta ubiegającego się o certyfikat. Przykładowo, fizyczne przetworzone składniki muszą mieć pochodzenie zwierzęce, roślinne lub mikrobiologiczne z jednoczesnym brakiem GMO.

Bardzo istotny zwłaszcza dla wegan jest certyfikat Fundacji Viva!, który znajdziemy na opakowania w postaci znaku V. Innym równie często spotykanym jest symbol The Vegan Society pojawiający się w postaci słonecznika z napisem Vegan. Produkty oznaczone tym certyfikatem znaleźć można między innymi na stronie starsfromthestars.pl, gdzie nie brakuje produktów do pielęgnacji skóry jak i włosów, o których oczywiście w świadomiej pielęgnacji nie powinniśmy zapominać, gdyż im również należy się naturalna ochrona.