Jak radzić sobie z problemami suchej skóry

Wysuszanie się skóry to powszechny problem, który nasila się szczególnie jesienią oraz zimą. Wpływ na to mają oczywiście warunki atmosferyczne. Sucha skóra to poczucie stałego dyskomfortu – bardzo często swędzi, łuszczy się i staje się bardzo cienka. Jeśli widzisz u siebie podobne symptomy, to być może jest to również Twój problem, bo według badań suchość dotyka nawet 20% społeczeństwa. Każda skóra jest niezwykle wrażliwa na składniki kosmetyków, a pamiętajmy, że trzeba ją nawilżać o każdej porze roku. To zjawisko może pojawić się na obszarze całego ciała, ale występuje głównie na twarzy, rękach, kolanach, dłoniach, stopach i łokciach. Jak więc prawidłowo dbać o suchą skórę?

Skąd bierze się suchość skóry?

Na to wpływa mnóstwo czynników natury zewnętrznej oraz wewnętrznej. Bardzo często wiąże się to z niewystarczającym nawodnieniem organizmu. A więc, gdy do organizmu dociera mało wody, skóra bardzo szybko staje się wysuszona i szorstka. Podstawowym metodą poprawy bardzo suchej skóry są produkty wzmacniające funkcję barierową skóry, która uległa uszkodzeniu. Niekiedy sucha skóra na dłoniach to efekt nieprawidłowej pielęgnacji, zmniejszonej produkcji sebum i przyjmowania leków, szczególnie tych regulujących ciśnienie krwi. Takie leki bowiem znacząco zmniejszają ilość wody w skórze.

Rodzaje suchej skóry

W ramach suchej skóry możemy precyzyjnie wydzielić różne rodzaje. Pierwszy z nich, czyli skóra sucha, cechuje się szorstkością, szybko również ulega starzeniu i charakteryzuje się napięciem. Drugi rodzaj to skóra bardzo sucha, niezwykle napięta, często się też łuszczy i swędzi. Trzecim rodzajem jest skóra sucha wrażliwa, która jest cienka, bardzo wrażliwa na dotyk i cienka. Do tej listy można jeszcze dopisać skórę suchą odtłuszczoną. W jej przypadku suchość następuje najczęściej w wyniku zmniejszenia ilości łoju. Ostatni rodzaj, czyli skóra odwodniona, powstaje w wyniku niedostatecznej ilości czynnika nawilżającego i problemów z gruczołami potowymi.

Pielęgnacja suchej skóry

Sucha skóra twarzy potrzebuje właściwej pielęgnacji. Dlatego warto stosować krem, tudzież balsam nawilżający, a potem pokryć to olejkiem lub tez innym kosmetykiem, który spowoduje odpowiednie natłuszczenie. Nawilżanie suchej skóry na twarzy spowoduje, że warstwa rogowa skóry zostanie poddana regeneracji. A to właśnie ta warstwa odpowiada za zbalansowany poziom wilgotności skóry. Kosmetyki natłuszczające zapewnią z kolei uzupełnienie poziomu lipidów, co uchroni skórę przez stratą wilgoci. Przesuszona skóra twarzy potrzebuje delikatnych kosmetyków, które są przeznaczone właśnie do takiej pielęgnacji. Takie kosmetyki powinny zawierać ceramidy, oleje roślinne, emolienty oraz mocznik. Należy się przy tym wystrzegać kosmetyków z zawartością alkoholu, unikać również peelingu oraz mydła. Podczas wycierania się ręcznikiem trzeba też uważać na zbyt energiczne ruchy. W przypadku bardzo suchej skóry warto pokusić się o zakup oleju lnianego lub kokosowego, który ma znakomite właściwości natłuszczające i wygładzające.