Jak efektywnie używać zmywarki? Najlepsze praktyki i wskazówki

Zmywarki są nieocenionym pomocnikiem w kuchni, ułatwiając nam codzienne zadanie mycia naczyń. Jednak, aby uzyskać najlepsze rezultaty i maksymalnie wykorzystać potencjał zmywarki, poznaj kilka praktycznych wskazówek. W tym artykule podpowiemy Ci, co robić, by efektywnie korzystać ze zmywarki.

jak używać zmywarki

Krok 1: optymalne załadowanie zmywarki

Zaczynamy od podstawowej kwestii, która pozytywnie wpływa na efektywność użytkowania zmywarki. Mianowicie chodzi o to, że aby osiągnąć jak najlepsze wyniki mycia, warto odpowiednio załadować zmywarkę. Co to znaczy? Przede wszystkim trzymaj się zasady „naczynia do naczynia”. Umieszczaj naczynia podobnego rodzaju obok siebie, aby zapewnić równomierne mycie – talerze głębokie do głębokich, deserowe do deserowych, miseczki do miseczek, kubki do kubków i tak dalej.

Ponadto też duże naczynia umieść na dole, a mniejsze na górze. Przedmioty, które łatwo zatrzymują wodę, umieszczaj w sposób, który pozwoli na swobodny przepływ wody, czyli lekko pod skosem. Zwróć uwagę, że nie każdy kubek ma specjalny rowek, z którego wyciekłaby swobodnie woda. Co również ważne, nie przeładowuj zmywarki, ponieważ może to ograniczyć skuteczność mycia – a tego z pewnością nie chcesz.

Krok 2: wybór odpowiednich programów i ustawień

Kolejną istotną kwestią jest to, by postępować ze zmywarką jak z pralką. Jedno i drugie urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by dopasowywać swoje parametry zgodnie z zawartością.

Przykładowo w innej temperaturze i przy innych obrotach wirowania wypierzesz bawełniane białe koszulki i wełniane swetry. Dokładnie tak samo jest ze zmywarką. Oferuje ona między innymi program standardowy, ekonomiczny, do bardzo brudnych naczyń czy ekspresowy. Zazwyczaj też ma tryb mycia wstępnego oraz „połowa wsadu”, gdzie myjesz jedynie zawartość dolnego lub górnego kosza, zużywając w ten sposób mniej wody. Często możesz jeszcze opóźnić start mycia, ustawiając dogodną dla Ciebie porę.

Najlepiej będzie, jeśli zapoznasz się dokładnie z zaleceniami producenta oraz instrukcją obsługi. Tam znajdziesz niezbędne informacje dotyczące wszystkich programów oraz okoliczności, który kiedy się sprawdza. Jeśli będziesz się tego trzymać, nie tylko zwiększyć efektywność i możliwości zmywarki, ale również zoptymalizujesz comiesięczne rachunki za wodę i energię.

Krok 3: Skuteczne czyszczenie zmywarki

Nie mamy wątpliwości, że chcesz, aby zmywarka skutecznie wykonywała swoje zadanie. Musisz więc regularnie dbać o jej czystość. Przed umieszczeniem naczyń w zmywarce, starannie usuń z nich duże resztki jedzenia. Do tego co kilka myć sprawdzaj i czyść filtr zmywarki oraz uszczelki, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i zapachów. Co jakiś też czas przeprowadź specjalny cykl czyszczący, aby usunąć kamień i osady mineralne ze swojej zmywarki.

Krok 4: Praktyczne wskazówki i porady

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze kilka dodatkowych wskazówek. Zawsze upewniaj się, że przed rozpoczęciem cyklu zmywarka jest odpowiednio naładowana – w ten sposób unikniesz zbędnych myć. Co ważne, wybieraj detergenty przeznaczone specjalnie do zmywarek. Must have są kapsułki bądź tabletki do zmywarki, sól do zmywarki oraz nabłyszczacz do zmywarki. Po zakończonym cyklu otwórz zmywarkę i odczekaj kilka, kilkanaście minut, zanim schowasz naczynia do szafki czy szuflady (niektóre modele zmywarek automatycznie się wówczas otwierają).

Nie czekaj dłużej, tylko weź pod uwagę powyższe wskazówki i zastosuj je! Ciesz się wygodą i podnieś efektywność swojej zmywarki!