IMAGO x wernisaż Zuzy Krajewskiej & Anny Grzelewskiej

IMAGO to tytuł niesamowitego projektu dwóch niezwykle utalentowanych artystek. Nawiązuje do etapu rozwoju owadów, etapu przejściowego między dzieciństwem a dorosłością. Projekt Zuzy Krajewskiej i Anny Grzelewskiej już w najbliższy piątek będziemy mogli zobaczyć w Warszawie w Domu Słowa Polskiego przy Miedzianej 11.

IMAGO łączy ze sobą dwie serie fotografii. Julia Wannabe, czyli zdjęcia Grzelewskiej pokazujące dorastanie jej córki Julii oraz serię zdjęć Zuzy Krajewskiej, której bohaterami są podopieczni domu poprawczego w Studzieńcu. Obydwie artystki fotografują młodych ludzi u progu ich dorosłości. Anna Grzelewska przez kilka lat robiła zdjęcia swojej córce Julii, która na obrazach przeistacza się z małej dziewczynki, ukochanej malutkiej córki rodziców, w nastolatkę, która jest świadoma swojego ciała, swojej kobiecości. Na przestrzeni lat, miesięcy i tygodni tytułowa Julia przepoczwarza się w piękną dziewczynę, która wkrótce stanie się dorosłą kobietą. Powoli traci swoją dziecięcą niewinność, wkraczając w zupełnie nowy etap życia.

Bohaterami zdjęć Krajewskiej są podopieczni domu poprawczego. Chłopcy o dziecinnych czasem twarzach, których spojrzenia mówią, że doświadczyli więcej niż dojrzali mężczyźni. Umieszczeni w zakładzie za kradzieże, pobicia, często będący posłańcami gangsterów. Artystka nie tylko potrafi w zachwycający sposób uchwycić codzienne życie chłopaków w poprawczaku, ale też dotarła do swoich bohaterów, widać, że łączy ich przyjaźń, a artystka pokazuje na zdjęciach ich charakter i osobowość.

Już w najbliższy piątek w Domu Słowa Polskiego na ulicy Miedzianej 11 odbędzie się warszawski wernisaż projektu IMAGO. Również w piątek o 20:00 odbędzie się aukcja charytatywna na rzecz chłopaków ze Studzieńca. Kiedy wyjdą z poprawczaka, nie będą mieć taryfy ulgowej, dlatego musimy im pomóc. Dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz wychowanków Zakładu Poprawczego im. J. Wieczorkowskiego w Studzieńcu. Wystawę będziemy mogli odwiedzać do 25. września.

Więcej info: www.facebook.com/events/1838946509669247

 

zdjęcia: Zuza Krajewska/LAF, Anna Grzelewska