Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z globalnego problemu zanieczyszczenia środowiska, jednak czy próbujemy w jakikolwiek sposób mu zapobiec lub chociaż zredukować ilość produkowanych odpadów? Gregg Segal, fotograf z Kalifornii, poprzez swój projekt 7 Days of Garbage chce uświadomić nam ile tak naprawdę śmieci wytwarzamy w naszych gospodarstwach domowych każdego tygodnia.

Segal do swojego projektu wybrał ludzi z różnych środowisk, dzięki czemu chce z fotografiami dotrzeć do jak największej ilości osób. Artysta zdecydował się na ukazanie uczestników tego przedsięwzięcia w naturalistycznej scenerii, aby jeszcze dosadniej pokazać nam realny wpływ zanieczyszczeń na środowisko, w którym żyjemy. Fotograf ma nadzieje, że dzięki wykonanym przez niego zdjęciom, uświadomi ludziom jak istotny dla naszej planety jest to problem. Wszystkie osoby biorące udział w projekcie pozują na tle śmieci, które wyprodukowali w ciągu siedmiu dni w swoich domach. Ciekawym aspektem akcji Kalifornijczyka jest fakt, że niektóre osoby, które widzimy na zdjęciach, ze wstydu i z obawy przed oceną opinii publicznej ograniczyły śmieci, które wokół nich widzimy. Na szczęście byli również uczciwi uczestnicy, którzy nie ukryli niczego przed światem, pokazując prawdziwą ilość wyprodukowanych odpadów.

Zdjęcia Kalifornijczyka na pewno działają na wyobraźnie odbiorców. Mam nadzieję, że dzięki takim projektom ludzie, chociaż w małym stopniu uświadomią sobie skalę problemu i zaczną przykładać większą wagę do dbania o środowisko w swoich gospodarstwach domowych. Pamiętajmy, że wszelkie większe zmiany zaczynają się od nas samych, od tego jak postępujemy na co dzień.

Tekst: Aleksandra Mleczko