Idziemy na jagodzianki!

Sezon jagodowy rozpoczęty a wraz z nim pora na nieodłączny element letnich menu w cukierni. Jagodzianki w roli głównej. Kto z nas nie tęsknił za drożdżowym ciastem wypełnionym po brzegi pysznymi owocami. Na wierzchu pyszna kruszona, a może lukier?

Nie sposób zliczyć miejsc w których dostaniemy w sezonie letnim jagodzianki. My jednak mamy nasze ulubione miejsca, które zawsze zachwycają nas smakiem swoich cukierniczych wyrobów i nie tylko. Poniżej przedstawiamy kilka warszawskich miejscówek gdzie śmiało możecie się wybrać na słodkie śniadanie, obiad czy kolacje.

Jaskółka Bistro

 

Jaskółka to lokal mieszczący się na warszawskim Żoliborzu. Kameralne bistro ugości nas wegańskimi jagodziankami wypełnionymi po brzegi jagodami i otoczone delikatnym drożdżowym ciastem. Wykonywane przez kucharzy i kucharki jagodzianki dostępne są co najmniej raz w tygodniu. Mimo niedużej ilości zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Frank Warszawa

Frank to pracownia cukiernicza na ulicy Polnej. Jagodzianki to przepis rodzinny do wykonania którego używane są tylko wysokiej jakości składniki. Góra kruszonki i kołderka z cukru pudru w kontraście do kwaśnych jagód przekonały już wielu klientów do częstych odwiedzin po te sezonowe bułeczki.

Moko Kafe

Moko kafe to kolejna propozycja dla wegan. Jagodzianki w Moko wyróżnia kształt i sposób podania. Ilość jagód w środku to przynajmniej tyle samo gramów ile ma okalające je ciasto. Wypiekane są w formie na muffiny (żeby się odrobinkę wyróżnić) a lukier robiony jest na soku z jagód aby było jagodowo do kwadratu! Ciekawi? – sprawdźcie koniecznie!

Cukier Puder

Cukier Puder to cukiernia i kawiarnia znajdująca się na warszawskim śródmieściu. Jagodzianki w Cukrze Pudrze przygotowujemy od 100 lat według tej samej receptury. Najważniejsza dla nas jest tradycja oraz jakość co przekłada się na niepowtarzalny smak. Ciasto drożdżowe wyrabiamy ręcznie na prawdziwym 82% maśle, świeżych jajach oraz mazowieckiej mące. Ciasto jest cienkie a jagody wręcz z nich wypływają. Punktem dopieszczenia drożdżówki jest pyszna kruszonka opruszona delikatnie cukrem pudrem, która znajduje się na każdej jagodziance – chyba nie musimy nic dodawać.

Cukiernia Kukułka

Na koniec cukiernia Kukułka. Mała cukiernia na ulicy Mokotowskiej z pięknym wystrojem i jeszcze piękniejszymi wypiekami. Co rano możecie skosztować pysznych jagodzianek robionych tradycyjnie z cista drożdżowego, nadziewanych solidną porcja świeżych jagód i posypanych kruszonką.

Po więcej kulinarnych smaczków zapraszamy do naszej zakładki SMAKI.