Hania Rani :: Premierowy koncert ESJA

Pod koniec ubiegłego roku zachwyciła słuchaczy i krytyków albumem „Mi”, który nagrała – wraz z Joanną Longić – jako duet Tęskno. Teraz Hania Raniszewska wydała na płycie swój solowy, międzynarodowy debiut „Esja”, z którego utwory zagra premierowo w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Początek koncertu w sobotę 13 kwietnia o godz. 20.05 – transmisja w audycji „Lista osobista” Piotra Metza.

Hania Raniszewska to klasycznie wykształcona (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie i Hanns Eisler Hochschule für Musik w Berlinie) pianistka i kompozytorka dzieląca życie między Warszawę, którą uczyniła swoim domem, i Berlin, gdzie studiowała i gdzie często wraca pracować nad kolejnymi projektami.

Muzykę kompozytorki, która nagrywa i występuje jako Hani Rani można określić jako modern classical – ten gatunek wyraża się nowym podejściem do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowaniem akustycznego instrumentarium. Kompozycje na fortepian solo zrodziły się z fascynacji artystki tym instrumentem oraz chęci zinterpretowania na własny sposób jego możliwości dźwiękowych i harmonicznych. Tak powstał cykl utworów, o zróżnicowanym charakterze i brzmieniu, za pomocą których artystka próbuje zobrazować niczym nieograniczoną przestrzeń i czas, nawiązując tym samym do miejsc szczególnie istotnych dla jej sposobu rozumienia muzyki: Bieszczad i Islandii.

Dość ukrywania się za projektami i współpracą z innymi artystami. Po raz pierwszy, w końcu – po prostu ja, taka, jaka jestem – mówi Hania o „Esji”, na której znalazło się 10 instrumentalnych utworów, które powstały zarówno w warszawskim mieszkaniu 29-letniej artystki, jak i w stolicy Islandii –  w studiu jej przyjaciela, Bergura Þorissona.

Początkowo Hania Rani nie planowała albumu z muzyką na fortepian solo. Chcę być traktowana przede wszystkim jako kompozytor muzyki – nieprzywiązana do żadnego konkretnego instrumentu, głosu, źródła dźwięku. Pomysł na album solowy pojawił się podczas wizyty w Reykjaviku, gdzie spontanicznie i w szybkim tempie skomponowałam parę nowych utworów. Były to praktycznie kompozycje improwizowane. Wtedy postanowiłam, że wydam albumu z muzyką na pianino solo, który byłby w znacznym stopniu ukłonem w stronę moich korzeni jako muzyka, bardzo silnie związanych z tymi właśnie instrumentami, fortepianem i pianinem. Jednocześnie, ten materiał to rodzaj zapowiedzi całej obfitości muzyki, którą chcę podzielić się ze światem w niedalekiej przyszłości – wyjaśnia pianistka.

Początek koncertu i transmisji na antenie Trójki w sobotę 13 kwietnia od godz. 20.05.