Grafika komputerowa – kierunek z przyszłością!

Lubisz w czasie wolnym tworzyć własne grafiki, okładki płyt czy etykiety produktowe? Kto wie, może Twoim przeznaczeniem jest zawodowe projektowanie i tworzenie szaty graficznej produktów – tak fizycznych, jak i cyfrowych? Koniecznie zajrzyj do poniższego tekstu, aby uzyskać więcej informacji!


Jesteś wyjątkowo kreatywną osobą? Planujesz wykorzystać swoje mocne strony do rozwoju zawodowego? Koniecznie sprawdź, czy dobrą ścieżką kształcenia nie będzie dla Ciebie grafika komputerowa, dająca bardzo szerokie możliwości znalezienia zatrudnienia na rynku pracy. Zobacz, co warto wiedzieć o tym kierunku!

Grafika komputerowa – jak przebiegają studia na tej specjalności?

Grafika komputerowa to studia inżynierskie I stopnia prowadzone w całości interaktywnie (RealTime Online). Kandydat zapisuje się na kierunek: informatyka, po czym wybiera grafikę komputerową jako specjalność. Pośród predyspozycji kandydata szczególnie pożądane są: kreatywność, umiejętność obsługiwania narzędzi graficznych, zdolność do przyswajania różnego rodzaju oprogramowania i wyczucie estetyczne. Wśród aplikacji prym wiodą rozwiązania dostarczane przez firmę Adobe. Jest to absolutny standard w branży – programy można spotkać na komputerach firm i agencji reklamowych oraz w studiach filmowych. Adobe InDesign, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator czy Adobe After Effects – te tytuły zna każdy profesjonalista w swoim fachu.

Jakie jeszcze kompetencje powinien mieć dobry grafik komputerowy?

Uniwersytet Wirtualnej Edukacji, który prowadzi studia z zakresu informatyki i grafiki komputerowej, pomaga studentom w zdobywaniu kompetencji, tak potrzebnych na rynku pracy. Wśród nich znajdują się standardowe języki programowania komputerowego, jak JavaScript, CSS czy HTML. Bardzo ważne w pracach projektowych jest umiejętne stosowanie zasad typografii. Kluczową umiejętnością jest także dobra znajomość mediów interaktywnych, np. przy tworzeniu grafik i multimediów do stron internetowych, reklam interaktywnych czy gier wideo. W codziennej pracy grafik komputerowy projektuje też elementy identyfikacji wizualnej brandu.

Na jakie zatrudnienie może liczyć grafik komputerowy?

Nabycie praktycznych umiejętności, popartych dyplomem uzyskanym w wyższej szkole, otwiera wiele drzwi, jeśli chodzi o zatrudnienie. Najczęstszym miejscem, w którym spotkać można grafika komputerowego, są studia reklamowe, marketingowe i filmowe. Można również otworzyć własną działalność gospodarczą lub spełniać się w formie freelancingu. Wraz z popularyzacją tego kierunku wymagania pracodawców rosną. Ważne jest więc trzymanie ręki na pulsie i stałe poszerzanie swoich kwalifikacji. Istotna jest również znajomość języków obcych – to dzięki nim można pozyskiwać klientów zza granicy.

Podsumowując, możliwości w zakresie zatrudnienia i zarabiania w zawodzie grafika są uzależnione od konkretnych predyspozycji, ale także talentów, chęci ciągłego uczenia się i doskonalenia umiejętności. Dobre wyczucie koloru i kompozycji, świetna obsługa programów graficznych, kreatywność i pomysłowość – te cechy predysponują do takiej ścieżki zawodowej.