Wszyscy oglądamy seriale. Kryminały, seriale o miłości, te fantastyczne i te historyczne. Badania socjologów dowodzą, że seriale stały się symbolem przynależności do grupy społecznej oraz w jasny sposób pełnią ważną funkcję w komunikacji między ludźmi. Dyskutujemy o serialach, oglądamy je wspólnie, wymieniamy uwagi, opinie, lubimy i podziwiamy tych samych bohaterów. Te tematy nigdy nam się nie nudzą. Producenci filmów seryjnych doskonale o tym wiedzą, budując nowe i bardziej złożone postaci, zaskakując pomysłami i tworząc coraz to bardziej zawiłe fabuły. My dziś chcemy podyskutować o kobietach. Silnych i niezależnych, które w naszych ulubionych serialach odgrywają jedne z najważniejszych ról.

Samantha Jones – Seks w wielkim mieście

Samantha Jones to najbardziej charakterystyczna postać znanego na całym świecie żeńskiego kwartetu. Zadeklarowana singielka, kobieta, która poświęciła życie karierze i miłości… Do samej siebie. Pamiętacie, jak zerwała ze Smithem? I love you but I love me more – powiedziała partnerowi, który zrozumiał jej potrzeby. Samantha pokonała nowotwór, wiodła bajkowe życie u boku swoich przyjaciółek i mężczyzn. Samotna? Nie, nie ona. Udowodniła, że można być spełnioną, szczęśliwą i pełną miłości do najbliższych, nawet wtedy, kiedy nie masz u boku męża i gromadki dzieci.

Jessa Johansson – Girls

Jemima Kirke, aktorka wcielająca się w rolę Jessy w kultowym serialu, roztacza wokół siebie absolutnie magiczną aurę, która hipnotyzuje. W stu procentach przenosi tę energię również na postać Jessy, która – chociaż z ciężkim bagażem doświadczeń – jest silną i bezkompromisową postacią. Stanowcza, kobieca, zaczarowana. A czasem niezwykle frustrująca!

Claire Underwood – House of Cards

Nie byłoby Franka Underwooda, gdyby nie jego żona, Claire. Stała się ikoną stylu i wzorem do naśladowania. Nie pozwala sobie na pokazanie najmniejszych oznak słabości i walczy, by za wszelką cenę chronić interesy swoje i swojego męża. Jest wzorem do naśladowania tego, jak nie pokazywać swoich emocji, szczególnie w obliczu tego, że ktoś mógłby je wykorzystać przeciwko nam. Wie, czego chce i dąży do założonych sobie celów.

Vanessa Ives – Penny Dreadful

Jeden z naszych ulubionych seriali i jedna z naszych ulubionych bohaterek. Zjawiskowa Eva Green osadzona w dziewiętnastowiecznym Londynie przyprawia o dreszcze nie tylko urodą, ale też fantastyczną kreacją aktorską. Vanessa Ives zmaga się z siłami nadprzyrodzonymi, swoją przeszłością i przeznaczeniem. Chociaż jest wspierana przez swoich przyjaciół, to na jej barkach spoczywa najwięcej odpowiedzialności i od niej wymaga się najwięcej siły.

Inspektor Stella Gibson – The Fall

Gillian Anderson wszyscy pamiętamy z kultowego Archiwum X. W brytyjskiej produkcji The Fall wciela się w silną nadinspektor prowadzącą skomplikowane dochodzenie w sprawie seryjnego mordercy (w tej roli Jamie Dornan znany Wam z roli Christiana Greya w ekranizacji kontrowersyjnego bestsellera). Chociaż pani inspektor ma swoje lęki, skrzętnie ukrywa je przed światem. Jest pewną siebie kobietą, perfekcjonistką wzbudzającą szacunek wśród kolegów po fachu. Mężczyźni i kobiety tracą dla niej głowy – nic dziwnego, Anderson wygląda wyjątkowo w tej produkcji.

Peggy Olson – Mad Men

Peggy Olson to nie tylko jedna z głównych postaci fantastycznego serialu, ale również symbol przemian społecznych w Ameryce lat 60. To właśnie Peggy stała się pierwszą kobietą copywriterką po II wojnie światowej w firmie Dona Drapera. Mimo zawiłego życia uczuciowego i niejasnych relacji z Draperem, nie zapomina o tym, że to ona jest najważniejsza i z determinacją wspina się po szczeblach kariery.

Karen – Californication

Wyobrażamy sobie, że trudno być partnerką Hanka Moody’ego, głównego bohatera serialu Californication. Karen, w której rolę wciela się zjawiskowa Natascha McElhone, mimo wielu mało przyjemnych przeżyć u boku Hanka, zawsze stoi po jego stronie i chce jego dobra. Równocześnie wychowuje córkę, realizuje się zawodowo i jest wierną przyjaciółką. Niejedna kobieta nie potrafiłaby tego udźwignąć, jednak postać Karen pokazuje, ile kobieta jest w stanie znieść dla miłości.