Festiwal Skrzyżowanie Kultur :: Wydarzenia towarzyszące

Festiwal Skrzyżowanie Kultur obchodzi w tym roku piętnaste urodziny. Największe święto muzyki świata odbędzie się w dniach 18-22 września. Podczas tegorocznej edycji, w trakcie pięciu dni, odbędzie się dwanaście koncertów. Do Warszawy przyjadą artyści z Portugalii, Hiszpanii, Mongolii, Nigerii, Brazylii, Algierii, Gamby i Ghany, a także Libanu. W programie m.in. koncerty: Tonego Allena, Sony Jobarteh, Flavii Coelho, Sofiane Saidi & Mazalda oraz Keziaha Jones.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur
1 / 3

Wydarzenia towarzyszące zostały zaplanowane na weekend 21-22 września. W sobotę, w namiocie klubu festiwalowego, odbędzie się panel dyskusyjny “National Geographic prezentuje: Reportaż podróżniczy – czym jest I jak powstaje?” z udziałem autorów książek: Izy Klementowskiej (“Samotność Portugalczyka”, “Szkielet białego słonia”, “Skóra, Witamy uchodźców.”) i Witolda Szabłowskiego („Zabójca z miasta moreli”, „Tańczące niedźwiedzie”, „Sprawiedliwi zdrajcy”. Rozmowę poprowadzi Maciej Wesołowski, reporter i redaktor prowadzący National Geographic Traveller. Podczas spotkania rozmówcy poszukają odpowiedzi na pytania: Jak w etyczny sposób pisać o innych kulturach? Na jakie pułapki narażony jest reporter-podróżnik? Czym jest reportaż podróżniczy i czym różni się od innych form dziennikarskich, a także co to znaczy, że reportaż jest literacki?

Z kolei w niedzielę odbędzie się drugi panel – „Polityka prezentuje: Folk a gry wideo. Muzyka tradycji w medium kulturowych rebeliantów”. O specyfice i dźwiękach w grach video, o tym dlaczego muzyka etniczna w grach z cyklu „Wiedźmin” okazała się tak dużym sukcesem, a także o tym czy wykorzystywanie muzyki etnicznej w grach video to trend masowy czy lokalny, porozmawiają: kompozytorzy Mikołaj Stroiński i Marcin Przybyłowicz, Katarzyna Bromirska z polskiego zespołu folk metalowego Percival oraz dr Paweł Schreiber, wykładowca na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Rozmowę poprowadzi Olaf Szewczyk z redakcji Polityka.

Pardon To Tu, przez pięć festiwalowych dni, będzie odpowiadać za kulinarną odsłonę wydarzenia. Miejsce słynie z miłości do muzyki – od awangardy, free-jazzu, folku przez muzykę eksperymentalną, rock, singer-songwriter do afrobeatu i world music – dlatego dodatkowo przygotuje również dla publiczności stoisko z tematycznymi książkami i winylami.

Szczegółowy program 15. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

18 września (środa)
19:00 – Gisela João (Portugalia); Diego El Cigala (Hiszpania)
19 września (czwartek)
19:00 – Projekt „HIZBUT JÁMM”: Raphael Rogiński, Mamadou Ba, Noums Balani Dembele, Paweł Szpura; KROKE I URNA CHAHAR – TUGCHI (Polska/Mongolia)
20 września (piątek)
19:00 – Keziah Jones (Nigeria); Flavia Coelho (Brazylia); Sofiane Saidi & Mazalda (Algieria)
21 września (sobota)
17:00 – National Geographic prezentuje: Reportaż podróżniczy – czym jest i jak powstaje?
19:00 – Sona Jobarteh (Gambia), Pat Thomas & Kwashibu Area Band (Ghana)
22 września (niedziela)
11:00 – Małe Skrzyżowanie Kultur – koncert dla dzieci, zespół “Jerz Igor”
17:00 – Polityka prezentuje: Folk a gry wideo. Muzyka tradycji w medium kulturowych rebeliantów
19:00 – Rabih Abou-Khalil (Liban), Tony Allen (Nigeria)

Aktualności związane z programem: www.facebook.com/events/648944405622917