Festiwal Filmowy Przejścia – 9-11 października

W najbliższy weekend kino w Warszawie będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Rozpoczyna się Festiwal Filmowy Przejścia. W piątek, 9 października w Warszawie startuje weekendowe święto kina dostępnego. W Festiwalu Filmowym Przejścia udział może wziąć każdy, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wiek czy status społeczny. Podczas wydarzenia widzowie będą mieli okazję zapoznać się z 6 dziełami sztuki filmowej, a także uczestniczyć w inspirujących spotkaniach oraz dyskusjach. Szczegóły i harmonogram festiwalu poniżej.

Festiwal Filmowy Przejścia to trzydniowe wydarzenie dostępne dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami, które rozpocznie się 9 października w Kinie Elektronik przy ul. Gen. Zajączka 7. Emitowane w trakcie festiwalu filmy posiadają audiodeskrypcję, napisy dla osób niesłyszących, a także w przypadku filmu dla całej rodziny „Tarapaty 2” tłumaczenie na Polski Język Migowy. Kino, w którym odbędą się pokazy, ma zainstalowaną pętlę indukcyjną zapewniająca bezproblemowy odbiór dźwięków użytkownikom aparatów i implantów słuchowych. Obiekt jest również dostępny architektonicznie oraz w pełni przygotowany na wizytę osób z niepełnosprawnościami. W razie potrzeby będzie można dodatkowo skorzystać z pomocy asystentów i wolontariuszy obecnych na wydarzeniu.
Podczas festiwalu zostaną wyemitowane ambitne i wartościowe dzieła kinematografii ostatnich lat, zarówno rodzimych, jak i zagranicznych twórców. W repertuarze znajdują się takie produkcje jak m.in.: ,„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Eastern” czy „Parasite”. Pokazy filmowe zostaną wzbogacone dyskusjami oraz wykładami na przykład na temat filmoterapii. Dla najmłodszych widzów przygotowano projekcję polskiego filmu przygodowego „Tarapaty 2”.

Harmonogram wydarzeń w Kinie Elektronik

9 października, piątek
19:30 – Otwarcie festiwalu przez ambasadora Tomasza Kota i seans „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, reż. Jan Holoubek, Polska 2020, 112 min – seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

10 października, sobota
15:30 – „Kobieta idzie na wojnę”, reż. Benedikt Erlingsson, Francja/Islandia/Ukraina, 101 min.– seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących Po filmie wykład oraz rozmowa nt. filmoterapii.
18:00 – „Eastern”, reż. Piotr Adamski, Polska 2019, 78 min. – seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Po pokazie dyskusja z twórcami filmu.

11 października, niedziela
14:00 – „Tarapaty 2”, reż. Marta Karwowska, Polska 2020, 87 min. – seans z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na język migowy.
16:00 – „Parasite”, reż. Joon-ho Bong, Korea Południowa 2019, 132 min. – seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Po filmie rozmowa z Kają Klimek – krytyczką i edukatorką filmową.

Bilety na wydarzenia można kupić w kasie kina Elektronik przy ul. Gen. Zajączka 7 oraz online pod linkiem.
Organizatorami Festiwalu Filmowego Przejścia w Warszawie są Fundacja Kultury bez Barier oraz Kino Elektronik. Fundacja od lat działa na rzecz dostępności kultury dla wszystkich oraz organizuje wydarzenia przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. To nie pierwsza współpraca tych dwóch instytucji – współorganizowali już m.in.: pokazy w ramach poprzednich edycji Festiwalu Filmowego Przejścia, projektu Rodzina Kinomaniaków czy Festiwalu Kultury Bez Barier.

EXAMPLE.PL