Farby odporne na wilgoć – jaka farba do łazienki lub kuchni?

W łazienkach i kuchniach najczęściej wykorzystywanym materiałem na ściany są płytki ceramiczne, niekiedy są to też płytki gresowe. Te materiały są bardzo wytrzymałe oraz odporne na wszelkie zabrudzenia i wilgoć. Jak się jednak okazuje, odpowiednia powłoka malarska także może chronić przed tymi czynnikami. Dlatego farba do łazienki i kuchni również może okazać się świetnym pomysłem.

Łazienka pomalowana farbami lateksowymiZ tekstu dowiesz się:

  • jaką farbę zastosować w wilgotnych pomieszczeniach,
  • jak malować ściany farbą lateksową lub ceramiczną, by osiągnąć trwały efekt.

Nie chcesz, aby Twoje ściany w kuchni czy łazience zdobiły wyłącznie płytki, ceramika lub gres? Twoja kuchnia jest połączona z salonem i uważasz, że płytki nie pasują do aranżacji przestrzeni dziennej? W takich sytuacjach sprawdzi się farba ceramiczna lub lateksowa, przystosowana do malowania kuchni lub łazienek. Jeśli zależy Ci na trwałym efekcie, istotny będzie także sposób aplikacji farb. Razem z firmą Magnat przygotowaliśmy kilka wskazówek na ten temat.

Farba do łazienki lub kuchni

Farby lateksowe to obecnie najbardziej popularne farby do wnętrz na rynku. Tworzą na ścianie elastyczną i trwałą powłokę odporną na zabrudzenia. Niektóre z nich, takie jak hybrydowa lateksowa farba do wnętrz Magnat Creative Kitchen&Bathroom, odpychają płynne zabrudzenia i tłuszcze – dzięki temu idealnie sprawdzają się zwłaszcza w kuchni.

W wymagających pomieszczeniach sprawdzą się także farby ceramiczne. Posiadają bowiem wyjątkowe właściwości, takie jak doskonała przyczepność do podłoża i elastyczność, dzięki czemu nadają się do stosowania w wilgotnych miejscach. Dostępne są także farby ceramiczne o podwyższonej odporności, np. na częste mycie i środki dezynfekujące (tak jak farba Magnat Ceramic Kitchen&Bathroom) – taki produkt szczególnie warto wykorzystać do pomalowania  kuchni lub łazienki.

W trakcie poszukiwań idealnego produktu zwróć uwagę m.in. na:

  • rodzaj wykończenia – choć przyjęło się, że najbardziej odporne na ścieranie są farby błyszczące, dzięki nowoczesnym technologiom można uzyskać dobrą wytrzymałość także w przypadku farb matowych;
  • przeznaczenie farb – przeczytaj, do jakich pomieszczeń dany produkt jest dedykowany;
  • pojemność – wybierz farbę, która na pewno wystarczy do pomalowania ścian w łazience lub kuchni. Pamiętaj, że należy nanieść dwie warstwy produktu.

Malowanie farbą lateksową lub ceramiczną – co zrobić, aby osiągnąć trwały efekt?

Farby lateksowe i ceramiczne są łatwe w aplikacji, dlatego malowanie nimi jest wygodne, szybkie i możliwe do samodzielnego przeprowadzenia. Nie tworzą zacieków, a jednocześnie bardzo łatwo nakłada się je na wałek. Aby jednak osiągnąć trwały efekt, warto wcześniej przygotować podłoże oraz wybrać odpowiednie narzędzia.

Przed rozpoczęciem pracy zadbaj o to, aby ściana, którą pomalujesz, była sucha, czysta i pozbawiona plam z tłuszczu. Każde zabrudzenie może bowiem zmniejszyć przyczepność farby do podłoża. Niezbędny okaże się też grunt lub podkład.

Kluczową rolę w prawidłowym malowaniu ścian farbą lateksową lub ceramiczną odgrywa też rodzaj wałka, którego użyjesz. Zarówno farby lateksowe, jak i ceramiczne należą do produktów wodnych, dlatego do ich użycia zaleca się wałki wykonane z syntetycznych materiałów (nie wchłaniają one wody tak jak wałki wykonane z wełny czy weluru). Pamiętaj też, by w trakcie nakładania kolejnych warstw powłoki używać kuwety malarskiej. Dzięki niej wtłoczysz w wałek odpowiednią ilość produktu.

Jak widzisz, farby do łazienki i farby do kuchni mogą być bardzo wytrzymałe – niemal tak jak płytki ceramiczne. Odpowiedni rodzaj powłoki wystarczająco zabezpieczy ściany w wilgotnych pomieszczeniach. Chcesz dowiedzieć się, jakie inne farby warto wybrać do bardziej wymagających wnętrz? A może chcesz odnowić wygląd innych pomieszczeń w domu? Zobacz, jaka farba Magnat okaże się dla Ciebie najlepsza!