Drzewka owocowe- sprawdzone metody na słodkie i okazałe owoce Twojego sadu

Dzisiejsza żywności, a przede wszystkim owoce, przesycone są wieloma szkodliwymi nawozami czy substancjami konserwującymi, które niekorzystnie oddziałują na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że każdy, kto posiada własny dom z ogrodem, działkę, sad czy inny skrawek ziemi bądź sporej ilości areał decyduję się na drzewka owocowe. Szeroka różnorodność gatunków i rodzajów owoców pozwala na dobór właściwych do naszych indywidualnych warunków. Jak pielęgnować drzewka owoce, by cieszyły nas obfitymi plonami? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Drzewka owocowe

Dzisiejsza żywności, w przede wszystkim owoce, przesycone są wieloma szkodliwymi nawozami czy substancjami konserwującymi, które niekorzystnie oddziałują na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że każdy, kto posiada własny dom z ogrodem, działkę, sad czy inny skrawek ziemi bądź sporej ilości areał decyduję się na drzewka owocowe. Szeroka różnorodność gatunków i rodzajów owoców pozwala na dobór właściwych do naszych indywidualnych warunków. Jak pielęgnować drzewka owoce, by cieszyły nas obfitymi plonami? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Sadzonki drzew owocowych- zacznijmy od początku

Podobnie jak dzieciństwo wpływa w dużej mierze na kondycję naszego organizmu i stan zdrowia, podobnie sytuacja wygląda w przypadku drzewek owocowych. Szkółki drzewek owocowych to miejsca, w których każda roślina wzrasta, tworząc fundament dla dorosłych okazów drzew. To właśnie wybór najwyżej jakości sadzonek jest kluczowym czynnikiem, który decyduje o tym, czy uda nam się własnoręcznie wyhodować przepyszne owoce, które zachwycą nas swoim smakiem, wybarwieniem oraz wielkością. Szkółki drzew owocowych i ich właściwy wybór jest więc pierwszym, najważniejszym krokiem w dążeniu do stworzenia własnej uprawy, której efekty będą cieszyć nasze oko przez długi czas.

Szkółka drzew owocowych- szeroka różnorodność wyboru

Profesjonalna szkółka drzew owocowych do naszej dyspozycji oddaje szeroki asortyment różnego rodzaju gatunków oraz odmian sadzonek. Do jednych z najbardziej popularnych należą:

– brzoskwinie,

– jabłonie,

– grusze,

– figi,

– morwy,

– jarzębogrusze,

– pigwy,

– śliwy,

– wiśnie,

– czereśnie,

– morele,

– nektaryny.

Co więcej, wszystkie drzewka owocowe występują w wielu, bardzo różnych odmianach. Warto jednak zaznaczyć, że wybór konkretnych sadzonek drzew owocowych, oprócz walorów smakowych i naszych marzeń o samodzielnej hodowli ulubionych odmian grusz, jabłonki, śliw czy innych owoców, powinien być podyktowany warunkami glebowymi czy stanowiskiem, które przygotowaliśmy na nowe drzewka owocowe.

Uprawa drzewek owocowych- podstawowe zasady

By drzewa owocowe przynosiły obfite plony ich sadzenie oraz uprawa musi być podyktowana profesjonalnymi zasadami. W przeciwnym razie nasze marzenia o pięknym, zadbanym sadzie pełnym smakowitych i soczystych owoców legną w gruzach. Do dwóch najważniejszych czynników należy stanowisko oraz gleba.

Stanowisko

Każde drzewka owocowe lubią stanowiska o zbliżonej charakterystyce. Przede wszystkim powinny być one nasłonecznione. Gdy wybierzemy dla drzewka miejsce zaciemnione, będzie ono „marnieć”. Brak słońca będzie uniemożliwiało prawidłowy wzrost. Oprócz tego, że dla sadzonki należy wybrać stanowisko o odpowiednim poziomie nasłonecznienia, to dodatkowo należy zadbać o ochronę przed zimnym i porywistym wiatrem. Sadzonki drzew owocowych nie lubią przeciągu. Co więcej, silny wiatr może połamać wiotkie, delikatne, młode gałązki malutkich drzewek.

Ziemia ziemi nierówna- właściwe parametry gleby

Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka początkujący sadownik mógłby stwierdzić „ziemia jak ziemia”, kryje ona w sobie bardzo wiele tajemnic, które mają decydujący wpływ na właściwy wzrost drzewek. Wymagania glebowe są delikatnie zróżnicowane pod względem poszczególnych gatunków. Dla wszystkich drzewek należy przede wszystkim przygotować glebę żyzną. Różne gatunki drzew oczekują innych odczynów gleby. By jednak móc określić jej parametry przed posadzeniem każdego drzewka owocowego należy wykonać badania gleby, które ukażą nam analizę jej składu. Takie rozwiązanie sprawia, że będziemy mogli dobrać właściwe gatunki do panujących warunków glebowych bądź zastosować właściwe preparaty, które pomogą stworzyć godne warunki do rozwoju naszych sadzonek.

Każde drzewo owocowe potrzebuje wielu makro oraz mikroelementów. W tym celu zadbać należy o właściwe, regularne dostarczanie im do gleby cennych składników odżywczych, dzięki którym ich wzrost będzie silny oraz intensywny, a my doczekamy się pięknych plonów owocowych.

Sadzenie drzewek owocowych

Jeśli już uda nam się zdobyć wysokiej jakości sadzonki, zbadać naszą glebę, ostatnim krokiem jest właściwe posadzenie. Oczywiście metody różnią się między sobą ze względu na konkretne gatunki drzew owocowych, jednak przeważnie rośliny sadzimy w dołkach, których głębokość daję pełną swobodę korzeniom. Co więcej, po posadzeniu sadzonkę należy bardzo obficie podlać (około 5 litrów na jedną sadzonkę).

Postaw na najwyższą jakość drzewek owocowych

Na stronie internetowej https://www.podkarpackiesady.pl/6-drzewka-owocowe dostępna jest ogromna paleta różnorodnych gatunków drzew owocowych, których cechą charakterystyczną jest doskonała jakość. Bogata paleta odmian jabłoń, brzoskwiń, grusz i innych najbardziej popularnych gatunków sprawi, że każdy odnajdzie swoje wymarzone odmiany, a zapewnienie im właściwych warunków pozwoli na wieloletnie zbieranie obfitych plonów, które zachwycą nas swoim wyglądem oraz smakiem. Pozwól sobie na wspaniałą przygodę, w której radość będzie towarzyszyć Ci przez cały czas.