Druk solwentowy i ekosolwentowy – jakie są różnice?

Istnieje wiele różnorodnych technik druku. Popularną metodą jest m.in. tzw. solwent oraz jego ciekawa alternatywa, czyli ekosolwent. Obie techniki służą do przygotowywania wydruków wielkoformatowych. Można jednak zauważyć pewne różnice między nimi. Czym charakteryzuje się druk solwentowy, a czym ekosolwentowy?

Druk solwentowy i ekosolwentowy

Czym wyróżnia się druk solwentowy?

Najpierw należy przyjrzeć się bliżej drukowi solwentowemu. To specyficzna technika, która cieszy się dużą popularnością. Przemawia za nią całkiem niezła jakość wydruków, a przede wszystkim wysoka trwałość. Niewątpliwy atut to także niska cena.

Czym zatem jest druk solwentowy? Mianem tym określa się metodę przygotowywania wydruków o charakterze wielkoformatowym. Stosując ją, wykorzystuje się tzw. ploter atramentowy – specjalne komputerowe urządzenie peryferyjne. Tym, co wyróżnia tę technikę, jest także rodzaj stosowanych tuszów. Druk solwentowy wymaga farb (inaczej pigmentowych atramentów solwentowych), które są robione na bazie rozpuszczalników organicznych, a nie wody, jak ma to miejsce w tradycyjnych tuszach. Wyróżniają się one bardzo dużą trwałością (m.in. na ścieranie) i odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych (takich jak deszcz, działanie promieni UV, wilgoć, zmiany temperatury). W przypadku tradycyjnego, tzw. twardego solwentu, wydruki mogą przetrwać w nienaruszonym stanie nawet 7 lat. Jednocześnie jednak farby solwentowe wykazują działanie toksyczne. Stanowią więc potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Nie pozostają też bez wpływu na środowisko naturalne. Jako że tego typu atramenty mogą być toksyczne, używa się ich wyłącznie w przypadku wydruków, które będą znajdowały się na zewnątrz budynków. Najczęściej są to wielkoformatowe materiały reklamowo-marketingowe – różnego typu banery, billboardy, plakaty itp.

Co to jest ekosolwent?

Druk ekosolwentowy jest alternatywą dla tradycyjnego solwentu. Jak sama nazwa wskazuje, stanowi bardziej ekologiczne rozwiązanie. Co to oznacza w praktyce? Aby był możliwie jak najbardziej bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego, przygotowuje się go przy użyciu nietoksycznych farb. Pod tym względem stanowi idealne rozwiązanie. Jego plusem jest także lepsza jakość wydruków. Co więcej, ponieważ używane do realizacji projektu farby nie są toksyczne, takie wydruki mogą znaleźć się w zamkniętych przestrzeniach, takich jak dworce kolejowe, lotniska czy centra handlowe.

Niestety, druk ekosolwentowy ma też zauważalne minusy. Jest o wiele mniej trwały niż tradycyjny solwent. Przygotowane w ten sposób wydruki wielkoformatowe przetrwają maksymalnie 2 lata. Drugą wadą jest wyższa cena. Mimo to ekosolwent stanowi polecaną metodę druku. Może się bardzo dobrze sprawdzić, zwłaszcza że kampanie reklamowe, w ramach których przygotowuje się wielkoformatowe materiały, rzadko kiedy trwają bardzo długo.