Debiutancka EP-ka duetu LENDA/KOZUB „Zabawa w Dom”

„Zabawa w Dom” to EP-ka ukazująca się po długiej przerwie w karierze muzycznej i prawie trzech latach od ślubu muzyków. W czasie miesiąca miodowego, zaszyli się w domowych pieleszach i stworzyli materiał na dwa albumy. Duet rozpoczął poszukiwanie swojego języka muzycznego od przestrzennych form, loopów i delikatnej elektroniki, do której ciągnęło ich już przy pierwszych wspólnych próbach muzycznych, wydanych metodą crowdfundingu pod pseudonimem Our House By The Lake.

Charaktery tej dwójki wiecznych dzieciaków lat 90-tych i zamiłowanie do dźwięków puszczanych za młodu przez rodziców, w studio nagraniowym wzięły jednak górę i dzięki falom, na których nadają razem z producentem, materiał ewoluował do dwóch synth popowych wydawnictw, które ukażą się w 2021r.

Na EP-ce „Zabawa w Dom”, usłyszeć można wiele inspiracji brzmieniami lat 80-tych i 90-tych, analogowych syntezatorów, sekwencerów, ale kompozycje opierają się przede wszystkim na gitarowych brzmieniach w stylu new wave, przeplatanych dużą ilością ekspresyjnych partii wokalnych i elektroniką.

W samej warstwie lirycznej „Bałamutka” i „Boo Hoo” nawiązują do ciężkich początków wielu relacji, tworzonych przez młodych ludzi, którzy w myśl powiedzenia „niósł ślepy kulawego”, prowadzą się wzajemnie przez życie, ucząc go po drodze i bawiąc w dorosły dom. Na płycie pojawia się także utwór pt. „Nie było miejsca”, który jest swoistym manifestem dorosłej już chłopaciary i prywatą skierowaną w stronę pozornej kobiecości zakochanych w sobie „kobiet kokietek”.

Tu To”, które zostało wybrane jako drugi singel duetu, opowiada o emigracji i tęsknocie nie tyle za samym krajem, co za bliskimi i wszystkim tym, co wielu ludzi trzyma na miejscu bądź każe im wracać do domu. Duet LENDA/KOZUB zainspirowany twórczością jednego z ich ulubionych reżyserów i scenarzystów – Stanisława Barei, w samym teledysku, przywołując okres początków budowy osiedli z wielkiej płyty i lat 90-tych (w których pozornie wszystko miało iść „ku lepszemu”), przekornie chciał ukazać, co pozostawiła po sobie komuna. Nawiązując do tytułu debiutanckiej EP-ki i odnosząc się do historii ludzi zwiezionych na tereny Ziem Odzyskanych (osób, które początkowo nie do końca umiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości, osiedlając w miastach), drugi singiel skierowany jest także do wszystkich tych, którzy błądzą, rozpoczynając swoją własną „Zabawę w Dom”. „Onoda” to kompozycja, która w historii duetu zaznaczyła się szczególnie, gdyż zdobyła szereg nagród na wielu prestiżowych festiwalach literackich. Główną inspiracją do powstania tego tekstu poza wojnami małżeńskimi i docieraniem się w związku, była historia Hiroo Onody – japońskiego żołnierza, którzy przez 29 lat po zakończeniu wojny, nie chciał się poddać i walczył uparcie, jak wielu z nas niejednokrotnie walczy, nie próbując znaleźć wspólnego języka.

Debiutancka EP-ka duetu LENDA/KOZUB nosi tytuł „Zabawa w Dom” (1/06/2021).
Składa się na nią 5 autorskich kompozycji:
1. Bałamutka
2. Tu To
3. Nie było miejsca
4. Onoda
5. Boo Hoo
Za produkcją muzyczną stoi Marcin Bors (czołowy producent polskiej sceny muzycznej, odpowiedzialny za albumy takich artystów, jak: HEY, K. Nosowska, K. Zalewski, Mrozu, czy Lao Che), natomiast za zdjęcia promujące materiał odpowiada Wiktor Franko.