Bezpieczne wakacje: jak postępować w razie wypadku na drodze?

Lato to czas beztroski, urlopów i dobrej zabawy. Niestety, to również okres, w którym na drogach notuje się największą liczbę wypadków i kolizji. Poza zachowaniem maksimum ostrożności podczas jazdy warto również zapoznać się z zasadami postępowania w razie niebezpiecznego zdarzenia. Jak zachować się, gdy na drodze dojdzie do wypadku?

Wypadek – co robić?

Podczas wypadku drogowego, bardzo ważne jest, aby przestrzegać kilku prostych zasad. Jeśli miejsce zdarzenia nie będzie właściwie zabezpieczone, sytuacja może zakończyć się tragedią. Zanim na miejscu pojawi się policja i służby ratunkowe powinniśmy sami zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanych.

Od czego zacząć? Na początku należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Gdy mamy do czynienia z niegroźną kolizją, wystarczy usunąć pojazdy na pobocze. Jeżeli nie jest to możliwe, zabezpieczmy teren, ustawiając trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od miejsca zdarzenia (na drodze ekspresowej 100 m, w obszarze zabudowanym od 30 do 50 m). Naszym celem powinno być ograniczenie lub spowolnienie ruchu w tym miejscu. W międzyczasie należy zaalarmować odpowiednie służby (połączenie z numerami 997,998,999 i 112 jest bezpłatne).

Kierując się w stronę uszkodzonych aut, weźmy ze sobą apteczkę, gaśnicę, ew. narzędzia, które pomogą dostać się do poszkodowanych (wybić szybę itp.). Na miejscu upewnijmy się też, że uszkodzone auta nie przemieszczą się niespodziewanie. W tym celu wyłączmy silnik i wyjmijmy kluczyki ze stacyjki. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy zaciągnąć także hamulec ręczny.

Najistotniejsze jest udzielenie pomocy poszkodowanym. W przypadku rannych bez pulsu i oddechu decydujące są pierwsze 4 minuty od zdarzenia. Oceńmy stan poszkodowanych i starajmy się udzielić pomocy w miarę naszych możliwości i umiejętności. Priorytetem jest oczywiście przywrócenie oddychania i krążenia oraz tamowanie krwotoków. Jeśli poszkodowanych jest więcej, zaangażujmy do pomocy pozostałych świadków.

Ochrona podczas wypadku

W jaki sposób zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami kolizji? Poza posiadaniem podstawowej polisy OC oraz Autocasco warto wykupić także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów. NNW to dodatkowa ochrona dla kierowcy oraz pasażerów ubezpieczonego pojazdu. Dotyczy obrażeń powstałych w wyniku wypadku, kolizji, ale także użytkowania: wsiadanie, wysiadanie, załadunek bagażu czy też naprawy w trasie. Polisa działa nie tylko w kraju, ale również za granicą, a ochroną objęta jest każda osoba podróżująca w ubezpieczonym samochodzie.

Poszukując ubezpieczenia OC, warto sprawdzić, jakie dodatkowe usługi oferuje ubezpieczyciel. Bardzo często decydując się na rozszerzenie podstawowego zakresu polisy, można uzyskać atrakcyjny rabat cenowy. Warto też zajrzeć do sieci, by poznać koszty takiego rozwiązania. Dzięki specjalnemu kalkulatorowi obliczymy składkę ubezpieczenia NNW online zaledwie w kilka minut.