Azjatycka Noc Grozy - 13. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

„Tumbbad”, reż. Rahi Anil Barve, Indie 2018
1 / 3

Najstraszniejsze seanse w roku nadchodzą wielkimi krokami. Trzy niezwykle mroczne opowieści doskonale wprowadzą was w klimat tegorocznego Halloween, a przy okazji staną się preludium do 13. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Tajska legenda o zjawie zamieszkującej w ciałach młodych dziewcząt; paranoiczny koreański thriller o lękach kryjących się pod łóżkiem, a także indyjski baśniowy horror o ludzkiej chciwości. Tegoroczna odsłona Azjatyckiej Nocy Grozy to niepokojąca podróż w odmęty ludzkiej (i nie tylko) natury. Razem z naszymi bohaterami zaznamy przygód, których z pewnością nie chcemy doświadczyć we własnym życiu. Ukojeniem dla zszarganych nerwów i zaciśniętych żołądków, w przerwie między filmami, będzie pyszny azjatycki poczęstunek od Pani Onigiri i ChaiKola.

Program wieczoru:
20:00 – „Tumbbad”, reż. Rahi Anil Barve, Indie 2018, 104′
Mroczna opowieść o chciwości, która potrafi sprowadzić nas aż w głąb samego piekła. Vinayak jako dziecko odkrywa legendę o niezwykłym skarbie ukrytym w piwnicach podupadłego dworu Tumbbad. Po latach, już jako dorosły mężczyzna wraca w rodzinne strony, aby zdobyć bogactwo, nie bacząc na złowieszcze słowa o strzegącej je klątwie.
Imponujący scenografią, zrealizowany w od dekad nietkniętych ludzką stopą lokacjach, „Tumbbad” stał się pierwszym indyjskim filmem otwierającym Critic’s Week Festiwalu w Wenecji.

22:00 – „Krasue: zimne tchnienie”, reż. Sittisiri Mongkolsiri, Tajlandia 2019, 122′
Zgodnie ze starą tajską legendą Krasue to krwiożercza zjawa, która wchodzi w ciała młodych dziewcząt, aby za ich pomocą zdobywać pożywienie. Nastoletnia Sai niespodziewanie odkrywa, że sama padła ofiarą klątwy. W nocy jej głowa oddziela się od ciała i atakuje mieszkańców wioski.
„Krasue: zimne tchnienie” to świeże spojrzenie na tajlandzkie legendy, z ukłonami w stronę klasyki rodzimego i zachodniego kina grozy. Film został w tym roku tajskim kandydatem do Oscara.

00:00 – poczęstunek z Panią Onigiri i ChaiKolą

00:30 – „Kiedy śpisz”, reż. Lee Kwon, Korea Płd 2018, 108′
Kyung-min żyje w nieustającym lęku. Mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu, mimo zaawansowanych zabezpieczeń, nie daje jej upragnionego poczucia bezpieczeństwa, a w prywatnej przestrzeni pojawia się coraz więcej śladów czyjejś obecności. To, co na początku wydawało się jedynie chorobliwą obsesją, szybko przeradza się w mrożący krew w żyłach horror. Zagrożenie przychodzi z miejsca, które uważamy za bezpieczne – z wnętrza naszego domu.
Film jest remakiem licznie nagradzanego hiszpańskiego przeboju pt. „Słodkich snów” / „Mientras duermes” z 2011 roku.

Azjatycka Noc Grozy
25 i 26 października
Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5
Link do wydarzenia na FB: www.facebook.com/events/448318675777929/
Bilety: 66,6 ZŁ O (dostępne w sprzedaży online oraz w kasie Kina Muranów)

13. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w dniach 13-20 listopada w Warszawie oraz 15-17 listopada we Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty). Szczegółowy program, aktualności, karnety: www.piecsmakow.pl.