W tym roku Nagrodę Mazda Design Award w wysokości 50 tys. zł dla polskiego projektanta przyznano Alicji Patanowskiej za kolekcję PLANTACJA.

Tę specjalną nagrodę dla polskiego twórcy najciekawszego projektu z dziedziny designu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat wręczono po raz drugi. Jury w składzie: Maja Ganszyniec, Maciej Jakub Zawadzki, Edgar Bąk, Anna Grużewska, Marcin Rusak – laureat pierwszej edycji Mazda Design Award z 2017 roku oraz Kevin Rice – dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy, uznało, że kolekcja komponentów ceramicznych „PLANTACJA”, służących do uprawy ziół i roślin metodą hydroponiczną ujmuje swoją głęboko przemyślaną prostotą.

Wydaje mi się, że, piękno tego projektu leży w jego prostocie. –  uzasadnił wybór jury Marcin Rusak, laureat nagrody MDA w roku 2017 –– Bo to jest coś takiego, na co wszyscy parząc, jesteśmy w stanie zrozumieć. Hydroponika i rośliny rosnące w szklankach, które zostały zebrane z ulic Londynu, które zostały wcześniej porzucone i których życie już dawno minęło. Jednocześnie mówimy tutaj o różnych, łączących się wartościach, mówimy o naturze, o recyclingowaniu przedmiotów, mówimy o wartości przedmiotu samego w sobie. Łączenie tych światów ze sobą powoduje, ze Alicja tworzy jakąś, prawie że alchemiczną mieszankę, która ciągle jest bardzo przystępna dla końcowego użytkownika.

Plantacja zaczęła się od instalacji artystycznej – takie było jej przeznaczenie, bo Alicja Patanowska na co dzień zajmuje się i sztukami wizualnymi i projektowaniem. Dopiero ze względu na zainteresowanie odbiorców zdecydowała się na wprowadzenie Plantacji do produkcji. Dzisiaj elementy z jej kolekcji można kupić w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Barbican Center w Londynie czy Museum of Glass w Szanghaju.

Projektantka przyznała, że wie już na co przeznaczy nagrodę – Nie ma co ukrywać, że Mazda Design Award to jest duży zastrzyk finansowy, który mnie trochę onieśmiela, ale już wiem na co zostanie przeznaczona nagroda. Zaczęłam doktorat na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, chce go teraz kontynuować na Royal College of Art w Londynie – bez tej nagrody byłoby to bardzo trudne.