Doba przepłynął samotnie najszerszy odcinek Atlantyku pomiędzy wybrzeżami Europy i Ameryki Północnej. W ciągu 167 dni pokonał ponad 12 tysięcy kilometrów. W plebiscycie głosowali na niego ludzie z całego świata, pobijając rekord głosów (ponad pół miliona) oddanych w konkursie. Po raz pierwszy Polak został wyróżniony nominacją i wygrał! Gratulujemy!

Aleksander Doba ma na swoim koncie wyczyny, których zazdrościć mu mogą podróżnicy z całego świata. Na liście znalazło się opłynięcie kajakiem Morza Bałtyckiego oraz w kolejnej wyprawie Jeziora Bajkał, opłynięcie całego polskiego wybrzeża z Polic przez Cieśninę Pilawską do Elbląga. Jednak do najbardziej znanych wyczynów Aleksandra Doby należy samotne przepłynięcie kajakiem Atlantyku używając jedynie siły swoich rąk. Dokonał tego jako pierwszy Polak i trzeci człowiek na świecie.

W sumie przepłynął ponad 64.000 km co stanowi dystans 1,6 raza dłuższy niż długość równika. Jestem szczęśliwy, że moja wyprawa kajakiem przez ocean spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ludzi z całego świata, co pokazał wynik National Geographic People’s Choice Adventure of the Year. Mam nadzieję, że zainspirowała wielu z nich do realizacji własnych marzeń i planów, a przede wszystkim uwierzenia, że wszystko jest możliwe-mówi Aleksander Doba. Podczas swojej ekspedycji Doba „walczył” z Trójkątem Bermudzkim, Golfsztromem, awariami sprzętu, upałem, samotnością. W przyszłości, już jako 70latek planuje przepłynąć ocean kajakiem, tym razem z Ameryki do Europy. Trzymamy kciuki!

Źródło:

aleksanderdoba.pl / adventure.nationalgeographic.com