Jesień to nasz ulubiony czas. Długie wieczory z kubkiem herbaty to idealna okazja do tego, żeby nadrobić zaległe lektury. Dziś nie będziemy polecać Wam książek, a komiksy. Ogromnie nas cieszy, że historie rysunkowe znów są bardzo popularne i coraz więcej osób po nie sięga. Mamy dla Was pięć tytułów, które znać trzeba, bo zarówno historie oraz dialogi, jak również rysunki są absolutnym majstersztykiem.

Morze po kolana, Marcin Kołodziejczyk, Marcin Podolec

Autor serii bezpardonowych reportaży – Marcin Kołodziejczyk – zaprosił do współpracy młodego rysownika, Marcina Podolca. Efektem kolaboracji jest niesamowity tom, który opowiada historię mieszkańców nadmorskiej miejscowości poza sezonem turystycznym. Na opuszczonym przystanku autobusowym dzieje się życie, często w towarzystwie alkoholu. To Polska bez cenzury, którą każdy z nas zna i każdy z nas miał z nią do czynienia, dlatego właśnie ta historia jest tak brutalna, tak prawdziwa.

Black Hole, Charles Burns

Tom jest efektem ponad 10 lat pracy autora nad historią zawartą w komiksie. Robi wrażenie, co? Akcja komiksu rozgrywa się w Seattle w latach 70. – czasie wolności seksualnej. Nastolatków w mieście dotyka niezwykła choroba przenoszona drogą płciową, którą nazywają „francą”. Jakie formy przybiera? Przeróżne! Historia jest niebanalna, a czarno-białe, mocne rysunki świetnie z nią współgrają i sprawiają, że od komiksu nie można się oderwać.

Codzienna Walka, Manu Larcenet

Tom możemy śmiało nazwać najlepszym komiksem, jak mieliśmy okazję czytać. To wielowątkowa historia o rodzinie, o trudnym wejściu w dorosłość i pogoni za własnymi marzeniami. Narrację dopełniają dopracowane rysunki w przepięknych kolorach, które przenoszą nas do francuskiego miasteczka, by odpowiadać wraz z bohaterem na wszystkie pytania dotyczące życia współczesnego człowieka.

Kościsko, Karol KaeReL Kalinowski

Życie samotnego ojca i jego syna zmienia się, gdy przeprowadzają się do małej miejscowości Kościsko. Próbują poukładać swoje życie, ale szybko się okazuje, że Kościsko wcale nie jest takie spokojne, jak się wydaje. Autor opisuje barwne dzieciństwo i fantastyczne przygody, a to wszystko w towarzystwie postaci, które doskonale znamy ze słowiańskiej mitologii.

Będziesz smażyć się w piekle, Krzysztof „Prosiak” Owedyk

To historia, którą jedna z naszych redaktorek, czytała w nadmorskim miasteczku w środku zimy – żywcem wyjętym z historii z Morza po kolana. Okoliczności wspominamy, bo bardzo wpłynęły na odbiór tekstu. „Prosiak” opisuje rzeczywistość i codzienne życie członków deathmetalowego zespołu. Rodzina, dzieci, problemy finansowe i Polska rzeczywistość w tle.

 

 

źródło: gildia, kultura gniewu, wielka litera, google