11. Festiwal Muzyki Filmowej K. Komedy

11 – 13 kwietnia w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego oraz w Novym Kinie Wisła  odbędzie się 11. edycja  FESTIWALU  MUZYKI  FILMOWEJ  KRZYSZTOFA  KOMEDY. Ten rok jest wyjątkowy, obchodzimy bowiem 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy pod patronatem Polskiego Komitetu  ds. UNESCO. W ciekawy i różnorodny sposób  pokazujemy  twórczość K. Komedy z różnych muzycznych perspektyw. Festiwal jest miejscem do konfrontacji  twórczości „Chopina polskiego jazzu”, oraz okazją do spotkań polskich i europejskich artystów których inspiruje twórczość polskiej ikony jazzu. Koncerty i premiery z udziałem polskich i europejskich gwiazd jazzu i  jazzowych odkryć, różnorodne wystawy, pokazy filmów z muzyką Komedy, to atrakcje festiwalu.

Na festiwalu wystąpiły polskie i europejskie gwiazdy jazzu , wybitni  artyści i jazzowe odkrycia w specjalnych, premierowych projektach  m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Jerzy Milian, Zbigniew Namysłowski , Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, Maria Sadowska, Kattorna, Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Marcin Wasilewski, Vladislav Adzik Sendecki, Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Joachim Mencel, Motion Trio, Atom String Quartet, Oleś Brothers & Christopher Dell , Janusz Olejniczak, Pianohooligan. Piotr Orzechowski & Marcin Masecki, Eabs & Michał Urbaniak.

  Gośćmi festiwalu były gwiazdy prestiżowych wytwórni europejskich  z ACT Music oraz ECM Records  –  Radio String Quartet Vienna, Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Bobo Stenson, Tord Gustavsen, Enrico Pieranunzi. Festiwal gościł wybitnych reżyserów, aktorów , krytyków filmowych jak: Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki, Janusz Morgenstern , Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Andrzej Bukowiecki, Jerzy Płażewski. Tegoroczny programie  festiwalu  zapowiada się bardzo ciekawie . Będą gorące nazwiska polskiego jazzu oraz piękny włoski akcent.

PROGRAM
11 kwietnia – Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, godz. 19.00
Koncert DANILO REA TRIO Cinema Music Films  – Włochy

Jeden z najwybitniejszych włoskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie zagra włoskie kompozycje mistrzów muzyki filmowej oraz utwory K. Komedy w swojej aranżacji .Danilo Rea. Jeden z największych włoskich muzyków , pianista wszechstronny, gra jazz, muzykę klasyczną i muzykę popularną. Wśród artystów, z którymi współpracował na scenie i podczas nagrań są największe nazwiska jazzu jak: Chet Baker, Phil Woods , Michael Brecker, Billy Cobham, Brad Mehldau, Danilo Pérez . Jego solowe koncerty fortepianowe, z  improwizacjami obejmującymi dowolny repertuar, podbijają publiczność na całym świecie.

Danilo Rea (ur. 9 sierpnia 1957 w Vicenza, Włochy) jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Rzymie. Zadebiutował  w „Trio di Roma” (z Roberto Gatto i Enzo Pietropaoli ) w 1975 roku. Towarzyszył najważniejszym włoskim piosenkarzom  jak: Domenico Modugno, Gianni Morandi i Adriano Celentano. W 1997 roku wraz z Enzo Pietropaoli i Fabrizio Sferrą założył trio „Doctor 3”,  które przez kilka lat otrzymywało nagrodę krytyków dla najlepszej grupy jazzowej,  koncertując w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Chinach. Był bohaterem pamiętnego koncertu w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz „Concerto per Peggy” z okazji 60. rocznicy kolekcji Peggy Guggenheim w Wenecji . Wszechstronny pianista  nagrywa różnorodne albumy – jazz,  muzykę teatralną, operową, pieśni włoskie , Bacha, repertuar The Beatles i The Rolling Stones. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in.: Vittorio De Sica dla muzyki, nagrody przyznawanej wybitnym osobistościom z dziedziny kultury i sztuki, otrzymał  tytuł  Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych w Frosinone za głębokie zaangażowanie w rozpowszechnianie sztuki muzycznej. Jest prezesem sekcji muzycznej nagrody narodowej „Penisola Sorrentina Arturo Esposito”, poświęconej doskonałości włoskiej kultury i rozrywki. W  2018 r. powstała  biografia artysty „ Il Jazzista Imperfetto”. To pianista – wirtuoz. Jego gra jest pełna zaskakujących momentów wielkiej lirycznej, improwizacji, które spowodowały, że porównywany jest do Keitha Jarretta, jednak w przeciwieństwie do amerykańskiej gwiazdy, Rea czerpie inspirację z włoskiej tradycji muzycznej – jazzu i  muzyki klasycznej. We Włoszech jest uważany za „największego poetę wśród muzyków jazzowych”, dlatego nazywany  jest ”poetą fortepianu”.

WYSTAWA  KOMEDA –  kalendarium życia
Premierowa wystawa jest szkicem życiorysu artysty, wykonanym na podstawie: listów, fotografii, wycinków prasowych i publikacji o Krzysztofie Komedzie. Całość uzupełniają plakaty i afisze. Ekspozycja obejmuje  etap europejski i amerykański jego kariery. Pochodzi z kolekcji Muzeum Jazzu  w Warszawie.

WYSTAWA  POLSKI PLAKAT JAZZOWY
Na wystawie zostaną zaprezentowane  w zdecydowanej  większości  plakaty z lat 60., 70. i 80., czyli złotego okresu polskiej szkoły plakatu z kolekcji Galerii The Art. of  Poster Piotra Dąbrowskiego, współzałożyciela International Vintage Poster Dealers Association w Nowym Jorku.

12 kwietnia – Nove KINO Wisła , godz. 20.15
Projekcja  filmu Do widzenia, do jutra Janusza Morgensterna z muzyką K. Komedy Błyskotliwy debiut reżyserski Janusza Morgensterna z 1960 r., uhonorowany I nagrodą za reżyserię na MFF w Stratford  i nagrodą „Srebrnego Bumerangu” za zdjęcia na festiwalu w Melbourne. Scenariusz napisał wspólnie z Bogumiłem Kobielą , Wilhelmem Machem i Zbigniewem Cybulskim. W rolach głównych występują: Zbigniew Cybulski i Teresa Tuszyńska. Pokaz poprzedzi spotkanie z krytykiem filmowym, publicystą tygodnika Polityka, Januszem Wróblewskim.

13 kwietnia – Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, godz. 19.00
Koncert SŁAWEK JASKUŁKE SEXTET KOMEDA RECOMPOSED

Projekt Komeda Recomposed napisany przez Jaskułke na sextet jazzowy,  jest interpretacją i odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy,  ikonicznej płyty Astigmatic, najważniejszego albumu w historii polskiej szkoły jazzowej. Jest nowatorskim, śmiałym spojrzeniem na twórczość legendarnego artysty. „ Dzieło Jaskułke imponuje rozmachem aranżacji, wciąga dramaturgią, odkrywając jego tematy muzyczne”.

Sławek Jaskułke. Należy do czołowych polskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie. To jeden z najbardziej oryginalnych i „niepokornych” artystów młodego polskiego jazzu i jeden z najoryginalniejszych talentów polskiego jazzu ostatniego dziesięciolecia. Improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej.  Jest doktorem sztuk muzycznych, wykładowcą Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma za sobą występy na największych scenach muzycznych i festiwalach jazzowych, m.in.: Berlin Jazz Fest, North Sea Jazz Rotterdam, Symphony Hall Chicago, Carnegie Hall Nowy Jork, International Performing Arts Center Moskwa. Wystąpił z recitalem w Paryżu w ramach Festiwalu „Chopin w Ogrodach Luksemburskich”. Reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hongkongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty “Jaskułke Hong Kong”. Twórca projektu “Chopin na pięć fortepianów” prezentowanego premierowo na EXPO 2010 w Szanghaju.

13 kwietnia – Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, godz.20.30
Koncert WOJTEK  MAZOLEWSKI QUINTET KOMEDA

Wojtek Mazolewski Quintet „Komeda” to najnowszy projekt stworzony w hołdzie dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych – Krzysztofa Komedy. Zespół ciekawie i energetycznie łączą tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu  nawiązujące do mistrzów jazzu, łączą elektronikę i współczesne brzmienia. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków.

Wojtek Mazolewki. Basista i kompozytor, jeden z współtwórców yassu, lider zespołów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet . Autor muzyki filmowej i teatralnej. To jeden z najpopularniejszych  muzyków jazzowych , który prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu. Laureat wielu prestiżowych nagród , muzyczny partner m.in.:  Tomasza Stańki, Johna Zorna, Tima Berne, Marcina Maseckiego, Wojtka Waglewskiego. O fenomenie WMQ piszą polskie i zagraniczne media. Jego studyjny album zespołu  „Polka” uzyskał w Polsce status Platynowej Płyty. Amerykański magazyn DownBeat  przyznał płycie Worldwide Deluxe Edition  pięć gwiazdek. Energetyczne koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi  brzmieniami . Mieszają się echa muzyki Milesa Davisa, Erica Dolphiego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany, Aplex Twina.