Poznań Design Festiwal to wydarzenie skoncentrowane wokół designu i problematyki przestrzeni miejskiej. Punktem odniesienia tegorocznej edycji przebiegającej pod hasłem „URZECZENI” stanie się rzeka w mieście. Poznań Design Festiwal „nad rzeką” to szeroko zakrojone akcje badawczo-projektowe głównie w rejonie Plaży Miejskiej, pawilonu Nowa Gazownia i Placu Wolności – na którym powstanie instalacja Rzeka Kwiatów. W dniach 12-20 maja 2017 odbędzie się szereg interesujących wykładów, wystaw, warsztatów i pokazów filmowych.

Ważną częścią tegorocznego festiwalu będą wykłady i debaty (między innymi: Płynne terytoria, Swap on the River, Index: Design to Improve Life). Podczas festiwalu w Poznaniu spotkają się architekci, artyści i aktywiści z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Polski, Niemiec. Wśród zaproszonych gości wystąpią między innymi: madryckie biuro architektoniczne Openact, Cecylia Malik, Carlo Venegoni, Vittoria Casanova, Paulina Wilk, Jacek Grunt. Prezentacje, wykłady i debaty oscylować będą wokół eksperymentów i działań w kontekście rzeki i bliskich z nią relacji. Zaprezentowany zostanie przegląd różnorodnych rozwiązań i efemerycznych działań w Europie wzdłuż rzek. Podczas debat nie zabraknie pytań o rolę designu i architektury w projektowaniu nadrzecznych miast. Kolejnym punktem będzie spacer badawczy wzdłuż rzeki Warty, do którego zostaną zaproszeni uczestnicy wykładów (poprowadzi go architekt Carlo Venegoni).

Istotnym polem dociekań podczas Poznań Design Festiwal jest obszar działań edukacyjnych i treningowo-warsztatowych mających na celu poprawę pozycji startowej młodych projektantów na rynku pracy. W programie znajdzie się między innymi panel komunikacyjny Poznań Design Talks oraz moduł JESTEŚ™, czyli cykl otwartych mentorskich spotkań łączących dyskusje z konsultacjami. Do współpracy przy obu modułach poproszeni zostali cenieni praktycy i teoretycy z wielu dziedzin projektowania. Pośród zaproszonych gości znajdzie się między innymi Miśka Miller Lovegrove, Marta Zakrzewska-Duda z River Cities Platform oraz Catharine Ferbos Nakov – z International Design Expeditions. 

Nie zabraknie także warsztatów projektowych, między innymi z odnawiania mebli (z twórcą bloga Rzuć Pan Okiem Pawłem Machometem), czy projektowania rzeki metodą design thinking. Z kolei podczas Water Sideways / Woda i jej brzegi – 3 dniowych warsztaty prowadzone przez Mathilde Bretillot z International Design Expeditions uczestnicy stworzą projekt siedzisk dla odpoczywających nad Warta.

W ramach KIDS Design każdego dnia festiwalu dzieci i młodzież pod czujnym okiem prowadzących będą rozwijały swoją kreatywność i wrażliwość przestrzenną na specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach.

Kolejnym wydarzeniem będzie Cinema Design, w którym zaprezentowane zostaną filmy związane z kwestiami projektowego wykorzystania terenów nadrzecznych oraz roli i potencjału rzeki w mieście.

Kluczowym punktem tegorocznego festiwalu będą wystawy. W przestrzeni Nowej Gazowni zaprezentowana zostanie wystawa „U źródła” skoncentrowana wokół tematyki wody, jako nieocenionego dobra o kurczących się zasobach. Kuratorka – Magda Popławska porusza w niej problematykę funkcjonowania wody w przestrzeniach społecznych.

Poznań Design Festiwal 2017 pod hasłem Urzeczeni jest pierwszą częścią 3 letniego projektu zakładającego wykorzystanie festiwalu jako narzędzia do prezentowania rozwiązań prospołecznych w zakresie 3 żywiołów: WODY-ZIEMI-POWIETRZA. Projekt zostanie zrealizowany w 3 letnim cyklu pod wspólną nazwą POZNAŃ MIASTO ŻYWIOŁÓW.

Więcej informacji o festiwalu:

www.poznandesignfestiwal.pl/

www.facebook.com/PoznanDesignFestiwal

https://www.instagram.com/poznan_design_festiwal/