Już 10 lutego, przy ul. Kredytowej 9, otwarta zostanie nowa siedziba Fundacji Stefana Gierowskiego. Otwarciu instytucji towarzyszyć będzie wystawa malarstwa prezentująca dokonania dwóch wybitnych osobowości polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku – Mariana Bogusza i Zbigniewa Dłubaka.

Pierwsza wystawa w Fundacji Stefana Gierowskiego

Zgodnie z założeniem, wystawy organizowane przez Fundację poświęcone będą malarstwu, a zwłaszcza zjawiskom artystycznym istotnym dla pokolenia Stefana Gierowskiego. Dlatego też jako pierwsza zaprezentowana zostanie wystawa dwóch wybitnych rówieśników Gierowskiego – Mariana Bogusza (1920-1980) i Zbigniewa Dłubaka (1921-2005). Obu twórców połączyły nie tylko wspólne doświadczenia wojenne, ale także wieloletnia przyjaźń i współpraca artystyczna. Artyści poznali się w 1944 roku w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. „Tam planowali, szkicowali zakazaną sztukę awangardową. Po wojnie zrealizowali swoje marzenia współtworząc polską sztukę nowoczesną”, jak mówi Gierowski.

Współpraca Mariana Bogusza i Zbigniewa Dłubaka w nowej, powojennej rzeczywistości zaowocowała powołaniem (wraz z Kajetanem Sosnowskim) Grupy 55. W 1956 roku natomiast, dzięki staraniom Bogusza, otwarta została warszawska Galeria Krzywe Koło, w której swoje prace pokazywali m.in. artyści Grupy 55 oraz Stefan Gierowski właśnie. I, mimo że współcześnie Mariana Bogusza zna się przede wszystkim jako twórcę form przestrzennych czy inicjatora wydarzeń artystycznych, natomiast Zbigniew Dłubak kojarzony jest z fotografią konceptualną, to należy pamiętać, że punktem wyjścia ich działalności było malarstwo. Pierwsza wystawa w nowej siedzibie Fundacji Stefana Gierowskiego to zwrócenie uwagi właśnie na ich twórczość malarską.

Warto zaznaczyć, że Stefan Gierowski jest twórcą całej koncepcji wystawy oraz miał decydujący głos w wyborze prac i opracowaniu scenariusza wystawy. Wystawa będzie otwarta od 10 lutego do 19 marca 2017 roku, w godzinach: od wtorku do piątku: 11:00-19:00 oraz w soboty i niedziele: 11:00-17:00.

Jaka jest idea Fundacji Stefana Gierowskiego? Fundacja Stefana Gierowskiego powstała w 2014 roku. Tym samym jest to pierwsza tego rodzaju instytucja w Polsce: powołana przez rodzinę artysty, zajmująca się jego twórczością, a jednocześnie mająca własną przestrzeń wystawową.

– Stefan Gierowski jest jednym z najważniejszych żyjących polskich artystów. Za sprawą Fundacji artysta chce podzielić się swoimi doświadczeniami udostępniając własne archiwum, w którym zawarte jest kilkadziesiąt lat historii sztuki. Chce też stworzyć przestrzeń, gdzie prezentowane będą wystawy ważnych, jego zdaniem, artystów. Wśród planowanych w przyszłości wydarzeń znajdą się zarówno prezentacje uznanych twórców, między innymi z kręgu Galerii Krzywe Koło, jak i artystów mniej znanych lub wartych ponownego odkrycia dla współczesnych odbiorców – zauważa prezes Fundacji Stefana Gierowskiego, Zuzanna Sokalska.

Poza organizacją wystaw w swojej siedzibie przy ulicy Kredytowej 9 w Warszawie, Fundacja Stefana Gierowskiego będzie także wspierać młodych twórców zajmujących się malarstwem – od 2015 roku Fundacja przyznaje nagrodę finansową za najlepszy dyplom na Wydziale Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Otwarcie wystawy malarstwa Mariana Bogusza i Zbigniewa Dłubaka
10 lutego (piątek), godz. 19:00
nowa siedziba Fundacji Stefana Gierowskiego,
ul. Kredytowa 9 w Warszawie
(wejście od Placu Dąbrowskiego)

Więcej informacji:
www.facebook.com/FundacjaStefanaGierowskiego/
www.facebook.com/events/1308029349267994/

foto: info prass, SZUM, Culture.pl
Marian Bogusz, plakat wystawy M. Bogusza (1.V.1945, Mauthausen), 1945 r., Muzeum Narodowe w Warszawie
Marian Bogusz, plakat wystawy M. Bogusza, 1945 r., Muzeum Narodowe w Warszawie
Marian Bogusz, tytuł: „Za 5 minut dwunasta w Nankin”, 1948 r., kolekcja prywatna
Zbigniew Dłubak, tytuł: „186 A – Asymetria”, 1986 r., Fundacja Archeologia Fotografii
Zbigniew Dłubak, plakat wspólnej wystawy Sekala, Bogusza i Zdanowskiego, 1945 r., Muzeum Narodowe w Warszawie