Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica

czwartek, 20/04/2017


Pin It

Czy człowiek może uciec od zagłady? Kuba Wojtaszczyk najnowszą powieścią Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica tworzy uniwersalną historię o ludziach, którzy próbują ułożyć swoje życie po wojnie.

1 | 1

Rok 1945. Po powojennych „rubieżach” Polski wędruje cyrk. W kraju, który nie istnieje, w rzeczywistości „pomiędzy”, tylko trupa artystyczna zdaje się czymś stałym, posiadającym choćby pokraczne struktury klasowe. Miejsce to, stylizowane na tabor cygański, pełne jest oryginalnych postaci, oficjalnie chcących chociaż trochę ułatwić rodakom pookupacyjną codzienność. W praktyce jednak staje się miejscem ucieczki od niepewnej rzeczywistości, od samotności i niedawnego niemieckiego terroru.

„Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica” przedstawia powojenny obraz ziem, które próbują odbudować się po zniszczeniu. Wojtaszczyk pokazuje nie tylko straty materialne, ale też, a może przede wszystkim, spustoszenie w ludzkich duszach. Trupę tworzą rozbitkowie wojennych wydarzeń: karzeł Szczepan, który kiedyś występował w cyrkowym kabarecie Hitlera, Lena – przedwojenna „kobieta-guma”, Damiel – nazista z Łodzi, udający niemowę volksdeutsch Cassiel, podająca się za wróżkę Irminę, cudem ocalała Felicja i przechrzczony Żyd Moric. Ich dramatyczne, chwilami wręcz surrealistyczne losy splatają się w fascynującą opowieść o strachu i wielkiej potrzebie miłości. O poprzedniej powieści „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć” Jakub Żulczyk napisał: „Kuba Wojtaszczyk plastycznie i trafnie maluje pustkę, bezsilność i piekło hipsterstwa. To ciekawa i aktualna literatura”. Najnowsza powieść  umacnia jego pozycję jako jednego z najciekawszych autorów młodego pokolenia.

Kuba Wojtaszczyk – rocznik ’86, pisarz, kulturoznawca. Publikował i publikuje m.in. w „Czasie Kultury”, „Blizie”, „Kulturze u Podstaw”, „Lampie”, antologii Nowe Marzy 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W 2014 r. debiutował powieścią „Portret trumienny”. Jego utwory tłumaczono na niemiecki, węgierski i ukraiński. Stypendysta m.in. Prezydent m.st. Warszawy oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

info prasowe

 autor: Monika KomorowskaNAPISZ KOMENTARZ

. .

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Od Słowa do Słowa
 
Between
 
Progresja
 
Kygo - patronat
 
SHOPINSTAGRAM
    • Szukasz idealnego prezentu dla fashionistki? Zajrzyj na Examplepl i dohellip
    • Gluten Appetit to restauracja w ktrej krluje gluten! Dodatkowo nakarmiciehellip
    • Halloween is coming! halloween inspiration beauty halloweenmakeup makeup sugarskull girlhellip
    • Millie Bobby Brow  kochamy jej styl! Wicej czytaj nahellip